Lence Ristoska

Македонија

Ленче Ристоска именувана за јавен обвинител за врски со Европравда

А1он
Министерот за правда Кренар Лога на предлог на Јавното обвинителство на РСМ ја именуваше Ленче Ристоска за јавен обвинител за врски со Европравда информираше Министерството
Македонија

Обвинителката Ристоска го доби случајот за дискриминација против Советот на јавни обвинители

А1он
Обвинителката Ленче Ристоска објави дека го добила случајот против Советот на јавни обвинители по нејзината претставка за дискриминација поднесена до Комисијата за спречување и заштита
Македонија

Ристовска: Повторно нема да има одговорност за незаконското прислушување во државата, што е директна последица на измените на КЗ

А1он
Како и во другите два претходни случаи на прислушување и во овој, за жал нема да имаме кривично правна разрешница и повторно нема да има
Македонија

Ристоска: Измените на Кривичниот законик ги доживувам како навреда на сите професионалци

А1он
Последните измени на Кривичниот законик лично ги доживувам како навреда на сите професионалци кои се вложија, пред се, во борбата против корупцијата, изјави денеска обвинителката
Македонија

Обвинителката Ристоска ги пронајде украдените кучиња: Немам зборови да ја опишам радоста

А1он
Обвинителката Ленче Ристоска, која денеска преку социјалните мрежи информираше дека двете кучиња од расата хаски, кои се слепи и со шеќерна болест, биле украдени од
Македонија

Украдени хаските на обвинителката Ристоска: Нема да покренам постапка против крадците, само да ни ги вратат

А1он
Обвинителката Ленче Ристоска преку социјалните мрежи информираше дека ноќеска од нејзиниот двор биле украдени две хаски. Таа апелираше ако било кој има некаква информација да
Видео Македонија

ВИДЕО: Некој со нов автомобил, друг со нов стан, заврши мандатот на специјалните обвинители

Автомобили, станови, кредити, акции, но речиси никаква пријавена заштеда – вака накусо може да се опише колкав имот стекнале специјалните јавни обвинители четири години по
Македонија

(ВИДЕО) Стефанова: Катица потпишуваше сè – не се мои предлозите за пуштање од притвор и за пасошите

Васко Маглешов
Обвинителката Лиле Стефанова која го води случајот „Империја“ во која меѓудругите се осомничени Орце Камчев, Сашо Мијалков и 12 други лица, вели дека таа не
Македонија

(ВИДЕО) Ристоска: Ќе поднесеме жалби на одбиените барања за притвор

А1он
Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска по одложувањето на рочиштето за „Тврдина 2“ рече дека ќе поднесат жалби за барањата кои судот ги одби.