koalicija vlen

Македонија

„Влен“ ќе има седум заменици-министри, Ељфете Исмаили во одбрана, а Фљакрон Беџети во земјоделство

А1он
Министерот за здравство и дел од коалицијата „Влен“, Арбен Таравари денеска информира дека нивната коалиција во Владата ќе биде претставена со седум заменици-министри. Тој ги
Македонија

Со ВЛЕН, Албанците исклучени и од НАТО обвинува ДУИ

А1он
Демократската унија за интеграција изразува загриженост дека коалицијата ВЛЕН, која ги загуби изборите, како протагонист на понижувањето на Албанците, уништува се што е постигнато две
Македонија

Мицкоски ќе го добие мандатот, за да формира влада треба во Собрание да помине реорганизацијата на министерствата

А1он
На ден пред истекот на крајниот рок се очекува претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова да му го додели мандатот за формирање на нова влада
Македонија

Снопче: ВЛЕН очекува да има 80 пратеници кои ги ги поддржат измените за реогранизација на министерствата

А1он
Пратеникот на Коалицијата „Вреди“, Халил Снопче истакна дека даваат поддршка и очекуваат дека и другите пратеници ќе ги поддржат измените на системските закони за да
Македонија

Лога: 2/3 за Програмата на ВМРО, но не и за уставните измени

А1он
Давањето поддршка од ВРЕДИ за програмските цели на ВМРО-ДПМНЕ (Програма 1198) преку менување на системски закони со 2/3 мнозинство, создавајќи министерства/ресори за да ги развластуваат
Македонија

ВЛЕН: Добро е што Европскиот фронт сфати дека е опозиција, достоинствено ќе ги претставуваме сите Албанци

А1он
Зијадин Села се обидува да изгради алиби пред своите зошто ја утна страната, и наместо да биде победник остана со губитниците реагираат од Движењето ВЛЕН
Македонија

Управен суд ја одби како неоснована тужбата на „Европски фронт“ за прегласувањето во Желино

А1он
Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението на Државната
Македонија

Коалициските партнери во новата влада ги поделија ресорите

А1он
Составот на новата влада е пред финален договор. Според информации од работните групи, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија ќе имаат министри во министерствата за внатрешни
Македонија

Преговорите на новата Влада се во напредна фаза, при распределбата се води сметка за бројот на добиени пратеници информира ВМРО-ДПМНЕ

А1он
„Она што можам засега да го кажам е дека преговарачкиот процес се базира на принципи, пред се нели на евроинтегративниот процес, борбата против криминалот и
Македонија

ВЛЕН: ДУИ е во паника, изјавите им се притисок врз Управниот суд

А1он
Изјавите на Бујар Османи, Талат Џафери и други од нивните редови се класична интервенција на ДУИ за притисок врз Управниот суд и тоа е јасно