krenar loga

Македонија

Ленче Ристоска именувана за јавен обвинител за врски со Европравда

А1он
Министерот за правда Кренар Лога на предлог на Јавното обвинителство на РСМ ја именуваше Ленче Ристоска за јавен обвинител за врски со Европравда информираше Министерството
Македонија

Лога во Анкара ќе бара информации што треба дополнително да се направи за екстрадиција на Палевски

А1он
Делегација предводена од министерот за правда Кренар Лога на 8 февруари ќе престојува во Анкара каде ќе има средби со официјалните турски претставници, а едно
Македонија

И да ни се разделат патиштата да се разделиме како цивилизирани и семејни луѓе – Лога по хаосот во Алијанса

Орце Костов
Генералниот секретар на Алијанса за Албанците и актуелен министер за правда, Кренар Лога го осуди нападот врз директорот на Агенцијата за управување со одземен имот,
Македонија

Левица: Министерот Лога предлага закони кои ја рушат унитарноста на републиката

А1он
Министерот за правда Кренар Лога, наместо да се погрижи за очајната состојба во која се наоѓа правосудниот систем во Македонија, тој повторно се обидува да
Македонија

Пет приоритетни области вклучени во Развојната секторска стратегија за правосудството 2024-2028

А1он
Судството и јавното обвинителство, капацитетите на посебните институции на правосудниот систем, индивидуалните професии и Јавни служби, Уставниот суд и специфичните правни области (кривична и граѓанска
Македонија

Усвоена Развојната секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година

А1он
Владата усвои „Развојна секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година“ за која велат дека е во насока на зголемување на ефикасноста на правосудниот систем.
Македонија

Препораките од оценската мисија на ЕУ ќе бидат вметнати во измените на Законот за Судски совет

А1он
Препораките од оценската мисија на Европската Унија за функционирањето на Судскиот совет ќе бидат разгледани од работната група која работи на измени на Законот за
Македонија

Рекламирањето на партиите за избори да не биде веќе на товар на државата предлага работната група за измени на Изборниот законик

А1он
Работната група што ја формираше Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик во кој се внесени препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Министерот за правда Кренар
Македонија

Лога за екстрадицијата на Палевски: Верувам дека сите наши барања ќе бидат преземени во натамошната постапка во Турција

А1он
Министерот за правда Кренар Лога се надева дека Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, релативно брзо ќе биде екстрадиран од