arm

Македонија

Ќе се зголемат платите на војниците, Владата го утврдила текстот на Законот за служба во АРМ

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 48 седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ пласира невистини и цела година го блокира Законот за служба во Армијата

А1он
Од СДСМ преку соопштение реагираат на денешната прес конференција на пратеникот Миле Лефков од ВМРО ДПМНЕ. „Преку нецелосни информации ВМРО-ДПМНЕ во очај се обидува да
Македонија

Македонија нема да испраќа војници во Украина, а со донацијата не се намалува капацитетот на Армијата

Кристијан Ландов
Македонија нема да испраќа војници во Украина, посочи министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Таа не можеше да открие каква воена опрема се испраќа до воените
Македонија

Четиринаесет години од хеликоптерската несреќа во катлановско Блаце

А1он
Со положување цвеќе на спомен-обележјето во катлановско Блаце, денеска ќе бидат одбележани 14 години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа 11 припадници од составот
Македонија

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

А1он
Во болница во Приштина вечерва околу 18:15 часот ненадејно почина професионалниот војник И.Ч (44), кој беше во состав на контингентот на Армијата на Република Северна
Македонија

Шекеринска: Инвестиции за подобри услови во армискиот полигон Криволак

А1он
Изминатата година инвестиравме во подобрување на севкупните услови за сместување и вежбање на армискиот полигон и со тоа Криволак прераснува не само во домашен, туку
Македонија

Пендаровски се сретна со пензионираните генерали во Армијата

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Домот на Армијата во Скопје оствари средба со пензионираните генерали во Армијата. На традиционалната пред новогодишна средба со пензионираните генерали,
Македонија

Шекеринска: Армијата и одбраната не се важни само за нашето НАТО членство, туку и за членството во ЕУ

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата на прием на 100 нови професионални војници, што се одржа во касарната „Алекса Демниевски – Бауман“
Македонија

Бесплатен оброк за припадниците на Армијата, проектот ќе почне со гарнизонот во Штип

А1он
Бесплатен оброк за сите припадници на Армијата, најавија денеска министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски. Тие соопштија