arm

Македонија

Новa генерација професионални војници положи заклетва во велешката касарна

А1он
Новите 198 професионални војници, меѓу кои и 25 девојки, дадоа свеченa заклетва и ѝ се приклучија на Армијата денеска во касарната „Алексо Демниевски Бауман“ во
Македонија

Официјално Центарот за обука на пилоти во структурата на македонската Армија

А1он
Со воена церемонија во Центарот за обука на пилоти (ЦОП), во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, денеска се изврши преминување на овој капацитет за обука
Македонија

Армијата ќе ги продолжи тригодишните договори на професионалните војници за уште една година

А1он
На предлог на Независниот синдикат за професионални војници и Независниот синдикат на одбраната, тригодишните договори за работа на сите професионални војници ќе им бидат продолжени
Македонија

Армијата засилена со 200 професионални војници

А1он
Нови 200 професионални војници денеска се приклучија во редовите на Армијата на Република Северна Македонија, а министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која им посака добредојде
Македонија

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност ја одобри набавката на оклопни возила од САД

А1он
Собраниската Комисија за одбрана и безбедност на денешната седница ја разгледа Информација за продолжување на набавката на лесни оклопни возила на тркала за потребите на
Македонија

ВИДЕО: Отворено стрелиштето на Армијата и МВР – квалитетната обука на безбедносните сили предуслов за зачувување на безбедноста

А1он
Во касарната „Илинден“ денеска е отворено новото заедничко стрелиште на Армијата и на МВР за гаѓање со пиштол и автомат за деветмилиметарски калибар на муниција.
Македонија

Владата го продолжува договорот со САД за набавка на лесни оклопни возила за армијата

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, ја разгледа и усвои Информацијата со предлог за продолжување на набавката на лесни оклопни возила на
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Во Буџетот за 2021 година средства за подмладување на Армијата и подобрување на стандардот на војниците

А1он
Буџетот за одбрана за 2021 година изнесува 11 милијарди и 97 милиони денари или 1,57 проценти од БДП. Со предложениот буџет, според министерката за одбрана
Македонија

Армијата со 195 припадници вклучена во обезбедување на болниците низ државата

А1он
Заклучно со вчерашниот ден вкупно 195 припадници на Армијата се вклучени во обезбедување на ред и дополнителна безбедност на болниците низ државава. Освен во Скопје,
Македонија

Околу 300 војници и 150 полицајци ќе ги обезбедуваат здравствените објекти

А1он
Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно потребите на