arm

Македонија

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин

А1он
Не постои ниту една Армија во светот чиј висок воен чин, полковник, се расправа за политика во медиуми со актуелниот министер за одбрана. Тоа го
Македонија

Нови 70 професионални војници во Армијата, следи конкурс за уште 200

А1он
Армијата се развива, јакне, и она што е најважно како што гледаме денеска нашата Армија се подмладува. Вие денеска станувате дел од најценетата, најпочитуваната институција
Македонија

Шекеринска: Со новата систематизација на армијата ќе добиеме формација која одговара на реалните потреби

А1он
Новата систематизација во армијата што ќе се прави ќе биде во таква формација за да одговара на реалните потреби, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска
Македонија

На Криволак вежбовни активности на припадниците на Вооружените сили на САД од составот на КФОР

А1он
Од денеска до 15 септември на Армискиот полигон Криволак ќе се одржуваат вежбовни активности на припадниците на Вооружените сили (ВС) на САД од составот на
Македонија

Касарна „Боро Менков“ во Куманово домаќин на Командата за југоисточна Европа (СЕЕБРИГ)

А1он
Во кумановската касарна „Боро Менков“ од денеска почна со работа Командата за југоисточна Европа (СЕЕБРИГ). На свечената церемонија која се одржа во касараната присуствуваа претседателот
Македонија

Од денеска во кумановската касарна се вее знамето на Командата на Бригата на Југоистона Европа (SEEBRIG)

А1он
Куманово станува седиште на Командата на Бригата на Југоисточна Европа (SEEBRIG), рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во кумановската касарна „Боро Менков“, каде имаше
Македонија

Куманово домаќин на Kомандата за југоисточна Европа (СЕЕБРИГ)

А1он
Во касарната „Боро Менков“ во Куманово, денеска ќе се одржи свечена церемонија по повод отпочнувањето со работа на Kомандата за југоисточна Европа (СЕЕБРИГ) во Република
Македонија

Средба на началникот на ГШ генерал-потполковник Ѓурчиновски со адмиралот Бауер

А1он
Началникот на вооружените сили (ВС) на Кралството Холандија, Адмирал Роб Бауер, кој престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денеска престојуваше во Генералштабот
Македонија

Командантот на вооружените сили на Холандија, адмирал Бауер на средби со Шекеринска и Ѓурчиновски

А1он
Командантот на вооружените сили на Кралството Холандија, адмирал Роб Бауер денеска ќе оствари средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и неговиот колега генерал-потполковник Васко