vojnici

Регион

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он
ЕУФОР соопшти дека кон средината на овој месец почнува распоредувањето 50 германски војници како зајакнување на ЕУФОР и мрежата тимови (ЛОТ) распоредени во Босна и
Свет

Украина ги повлекува своите војници од КФОР

А1он
Украина ги повлекува војниците кои учествуваат во мировната мисија на КФОР, соопшти денеска Здружената команда на вооружените сили на Украина. Се додава дека „враќањето на
Свет

ГАЛЕРИЈА: Надреални слики во Вашингтон – стотици војници спијат во холовите на Конгресот

А1он
Фотографиите од внатрешноста на Капитол во Вашингтон кои денеска ги пренесоа медиумите, изгледаат како сцени од холивудски филм – стотици припадници на Националната гарда, дојдени
Свет

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

А1он
Неколкумина руски војници, членови на екипажот на оклопно возило, пијани управувале со транспортерот „БМП-3“-от и влетале во бетонскиот ѕид и заштитната ограда на аеродром во
Uncategorized

Шекеринска им се заблагодари на војниците за придонесот во борбата со Ковид-19

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска престојуваше во посета на касарната „Чеде Филипоски – Даме” во Кичево. Целта на беше да им се заблагодари на
Свет

Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција

А1он
Турските власти денеска издадоа налог за апсење на 122 припадници на армијата под сомнение дека се поврзани со мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кој живее
Регион

Почина и вториот албански воен старешина повреден во Летонија

А1он
И вториот албански старешина што на 6 мај при демонтирање на мини во Летонија беше тешко повреден почина доцна синоќа, изјави албанската министерка за одбрана,
Регион

Во Сирија до сега загинале 93 косовски државјани, таму се наоѓаат уште 65 лица

А1он
Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ), Шпенд Маџуни денеска поднесе извештај пред собраниската Комисија за надзор врз АКИ за неодамнешното враќање на 110