vojnici

Регион

Почина и вториот албански воен старешина повреден во Летонија

А1он
И вториот албански старешина што на 6 мај при демонтирање на мини во Летонија беше тешко повреден почина доцна синоќа, изјави албанската министерка за одбрана,
Регион

Во Сирија до сега загинале 93 косовски државјани, таму се наоѓаат уште 65 лица

А1он
Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ), Шпенд Маџуни денеска поднесе извештај пред собраниската Комисија за надзор врз АКИ за неодамнешното враќање на 110
Свет

Група британски војни се под истрага по снимките на кои користат фографија од Корбин како мета

А1он
Британската војска соопшти дека е покрената истрага по снимките на кои војници користат фотографија на лидерот на опозициските лабуристи Џереми Корбин, како мета на вежби
Свет

Сирија нуди амнестија за дезертери

Сириската Влада најави амнестија за мажи кои дезертирале од армијата или избегнале да служат воен рок. Тие одобруваат неколку месеци да се пријават без страв
Македонија

Шекеринска не знае зошто војниците не пријавувале повреди

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува од
Регион

Двајца војници загинаа при експлозија на бомба во југоисточна Турција

А1он
Најмалку двајца војници загинаа при експлозија на бомба во градот Улудере, југоисточна Турција. Според „Хуриет дели њуз“ борци на Курдската работничка партија (ПКК) активирале рачно
Македонија

ВИДЕО: Нападната база во Кабул, македонските мировници се добри и сигурни

А1он
„ Во непосредна близина на главната база на НАТО силите во Кабул претпладне беше извршен напад од бомбаш самоубиец, сите припадници на македонскиот контингент во