roboti

Магазин

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

А1он
Роботите претставени на форум за вештачка интелигенција очекуваат да бидат се повеќе и повеќе и тврдат дека можат да помогнат во решавањето на светските проблеми.
Регион

Во Белград почнаа со роботи за достава-квадратна кутија се движи низ главниот град

А1он
Вештачката интелигенција наскоро ќе има предност на многу полиња, таа зборува и пишува, може да пее и да црта. Памети сè. И работи наместо нас.
Економија

Американските компании ги заменуваат работниците со роботи

А1он
Компании во Северна Америка купиле четвртина повеќе роботи во првата половина од годината отколку во истиот период лани, со цел да го ублажат проблемот со
Магазин

Револуционерни роботи-земјоделци во Калифорнија

А1он
Роботите со вештачка интелигенција можат да се грижат за фармите поодржливо отколку традиционалното земјоделство. Ова, според новата компанија „Ајрон окс“ во Силиконската долина во САД.
Магазин

Робот што може да работи и како наставник

А1он
Милкица Златиќ, наставничка по информатика и компјутерски науки од српското гратче Ивањица, создаде своја автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Таа работела на уредот шест
Свет

Австрија бара етички да се регулира користењето роботи-убијци на бојното поле

А1он
Властите во Виена преземаат дипломатска иницијатива за развој на етичка рамка за употреба на роботи убијци на воените боишта во иднина. Министерот за надворешни работи
Магазин

ВИДЕО: Гандаму – новиот јапонски џин од речиси 20 метри

А1он
Фабриката Гандаму во Јокохама, во близина и јужно од јапонскиот главен град Токио, го оживеа филмскиот робот Ер-икс-78 од јапонскиот цртан „Подвижниот костим Гандаму“ од
Магазин

ВИДЕО: Роботот „Пепер“ нѐ потсетува да носиме заштитни маски

А1он
Инженери од мултинационалниот конгломерат „Софт-бенк роботикс“ дизајнираа робот што во продавница, на пр., може да забележи дали луѓето носат маски за заштита од коронавирус… И,
Магазин

ВИДЕО: Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден

А1он
Американскиот синџир ресторани за брза храна „Вајт касл“ вработи робот за приготвување хамбургери во соработка со новата роботичка компанија „Мисо Роботикс“, со седиште во Пасадена,