srbija

Регион

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

А1он
Во голема полициска акција припадниците на МВР во Нови Пазар уапсија три лица во врска со бруталното убиство на 28-годишниот Нусрет Дестановиќ од Тутин. Меѓу
Регион

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он
Грозоморно убиство ја тресе Србија, овојпат во местото Тутин. Имено, настрадал несреќниот Нусрет, мислејќи дека оди на средба со својата партнерка. Сепак, се покажало дека
Регион

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија

А1он
Европскиот парламент изгласа резолуција со која се повикува на независна меѓународна истрага за наводни нерегуларности на изборите во Србија одржани на 17 декември 2023 година.
Регион

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот

А1он
Во тензична атмосфера почна конститутивната седница на Собранието на Србија, на која беа потврдени мандатите на 250 изабрани пратеници. Народните пратеници од опозициската партија Србија
Регион

Уапсен маж осомничен за неовластена дистрибуција на филмот „Недела“

А1он
Припадници на МВР, Управа за технологија, Служба за борба против високотехнолошки криминал во соработка со Вишото јавно обвинителство во Белград, Специјалното јавно обвинителство за високотехнолошки
Регион

Брисел официјално предложи вклучување на обврските од Охридскиот договор во рамките на преговорите за членство на Србија во ЕУ

А1он
Европската Комисија и Европската служба за надворешна акција доставија предлог со кој обврските од Охридскиот договор станаа составен дел од процесот на преговори за членство
Регион

Државни субвенции во Србија: 5000 евра за електично возило, 20.000 евра за нов стан

А1он
Српксата влада беше донесена уредба за условите и начинот на спроведување на субвенционираната набавка на нови електрични возила, а правото на субвенција може да го
Економија

Богоев: Од денес камионите со стока кои увезуваат или извезуваат во Србија се мерат само еднаш

А1он
Од денеска македонските компании кои увезуваат, извезуваат или транзитираат низ Србија, камионите со стока ќе ги мерат само еднаш, што за македонското стопанство ќе значи