srbija

Македонија

Србија ни испрати четири хеликоптери за гаснење на пожарите

А1он
Србија испрати четири хеликоптери за гаснење на пожарите, објави на својата фејсбук-страница министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Државата е со граѓаните, а со
Македонија

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и од Грција

А1он
В.д. директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на
Регион

Вучиќ: Во наредните два месеци потпишување на договор за брзата пруга Белград-Прешево

А1он
Дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за изградба на брзата пруга Белград-Ниш-Прешево, соопшти денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ на
Регион

ВИДЕО: Градежници свртеа вол на ражен во центарот на Белград, комшиите им викнаа полиција

А1он
Глетка која би била неверојатна во повеќето европски главни градови, но не и во Белград, беше видена денеска во општината Врачар, во центарот на српската
Регион

Се влошува состојбата во Србија – над 300 нови случаи на Ковид-19

А1он
Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 332 новозаразени со коронавирусот, од вкупно 9.709 тестови. Во изминатото деноноќие нема починати пациенти.
Македонија

Српскиот претседател денеска и утре во Скопје во рамки на Економскиот форум за регионална соработка

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ, денеска и утре е во Скопје, каде ќе се сретне со премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и премиерот на
Регион

ВИДЕО: Српскиот министер за транспорт имаше напад на слепо црево, итно е опериран во Ужице

А1он
На српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Томислав Момировиќ денес му се слоши на градилиште, по што итно беше опериран во болницата во Ужице.
Регион

Вучиќ: Србија не може да ја остави Република Српска без поддршка

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека не сака да влегува во мерки и контрамерки во БиХ по одлуката на високиот претставник Валентин Инцко затоа
Регион

Српските власти најавија нова еднократна државна помош од 50 евра, пензионерите ќе добијат по 100

А1он
Српските пензионери ќе добијат вкупно уште 100 евра државна помош до крајот на годината, а другите полнолетни граѓани по 50 евра, најави министерот за финансии
Регион

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

А1он
Министерот за здравство, Златибор Лончар денеска изјави дека во Србија се вакцинирани 48,49 отсто од граѓаните, што не е доволно и дека сите позитивни на