srbija

Регион

Црни бројки во Србија, 4.955 новозаразени од Ковид-19, почина 31 лице

А1он
Во последните 24 часа во Србија починало 31 лице од последици од коронавирусот, новозаболени се 4.955. Ова е пресекот од направените 13.429 тестови. Во моментов,
Регион

Митрополитот Хризостом ќе претседава со Синодот на СПЦ до изборот на нов патријарх

А1он
По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на
Регион

Османи: Признавањето на вината, извинувањето и правдата се предуслови за мир меѓу Косово и Србија

А1он
Вршителката на должноста претседател на Косово и спикерка на косовското Собрание, Вјоса Османи вели дека „признавањето на вината, барањето извинување и спроведувањето на правдата“ од
Регион

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

А1он
Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент,
Регион

Итна седница на Кризниот штаб во Србија поради Ковид-19, ситуацијата е „катастрофална“

А1он
Нова седница на српскиот Кризен штаб ќе се одржи утрово поради моменталната неповолна епидемиолошка состојба, за која главниот епидемиолог д-р Предраг Кон нагласи дека е
Регион

Почина патријархот на СПЦ Иринеј

А1он
Српскиот патријарх Иринеј почина денеска од компликации од новиот коронавирус. Иринеј беше примен во болница во Белград на 5 ноември поради Ковид-19. Неговата здравствена состојба
Регион

Кон: Ситуацијата не е веќе вонредна, туку катастрофална, пациентите од Белград се праќаат во други градови

А1он
Членот на српскиот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, оцени дека Србија се наоѓа во критична состојба, особено во Белград, каде епидемиолошката состојба се претвори, како