srbija

Економија

Михајловиќ: Следната 2021 година ќе се гради брзата железница Белград-Ниш и пруга до Прешево

А1он
По кратката најава на српскиот претседателот Александар Вучиќ дека ќе се гради брза пруга од Белград до Ниш, денеска вицепремиерката Зорана Михајловиќ, го дообјасни овој
Регион

Вучиќ: Не знам ништо за конечен договор со Приштина, ќе разговараме за темите кои се на маса

А1он
Изненаден сум од изјавата на Авдулах Хоти дека во Брисел се пишува конечен договор. Ние не знаеме ништо за тоа. Ќе бараме да разговараме за
Регион

Во Србија 372 новозаразени од коронавирус во изминатиот ден

А1он
Според последните податоци, во соседна Србија регистрирани се нови 372 случаи на коронавирус во изминатите 24 часа. Српските власти соопштија дека во изминатото деноноќие од
Регион

ЕУ бара детално објаснување од српските власти околу проверката на сметките на невладините организации

А1он
Европската комисија очекува детални информации од властите во Србија за барањето на Управата за спречување на перење пари, кое беше испратена до банките да им
Регион

ЕУ: Сопфатен договор ќе биде потпишан по постигнувањето на договорите меѓу Белград и Приштина

А1он
„Косово и Србија ќе потпишат сеопфатен договор за нормализација на односите, откако ќе се разгледаат сите теми и ќе се постигне договор за се.Патот до
Регион

Граѓански отпор го посочува Вучиќ како најдоговорен за тоа што и се случува на Србија со Ковид-19

А1он
Претставници на Граѓанскиот отпор во Србија денеска на прес-конференција во „Пионирскиот парк“ во Белград ги поддржаа лекарите, потписници на петицијата „Обединети против Ковид“ и го
Регион

Српските власти бараат проверка на сметките на десетици новинарски здруженија и невладини организации

А1он
Управата за спречување на перeње пари при Министерството за финансии на Србија направи список со 20 медиумски работници и здруженија и 37 невладини организации и
Регион

За 24 часа во соседна Србија евидентирани нови 379 случаи на коронавирус

А1он
Според последните податоци, во соседна Србија за едно деноноќие евидентирани се 379 нови случаи на коронавирус од 9.817 тестирани лица. Во поледните 24 часа починале
Регион

Во Србија нови 411 заразени и девет починати од коронавирус

А1он
Во последните 24 часа во соседна Србија регистрирани се 411 новозаразени со коронавирус, а девет лица починаа. Во последното деноноќие биле тестирани 9.650 лица, додека
Регион

Расте бројот на лекари и просветни работници кои бараат смена на српскиот Кризен штаб

А1он
Расте бројот на лекари и просветни работници, организирани во групата Обединети против Ковид-19, кои се незадоволни од работата на Кризниот штаб на Србија и бараат