sida

Свет

Иницијатива на млади луѓе за промена на името ХИВ за да се отстрани стигмата

А1он
Меѓународната интересна група млади луѓе го одбележа 1 декември, Светскиот ден на борба против Сидата, со повик до Светската здравствена организација вирусот ХИВ да се
Свет

ВИДЕО: Во САД излекувана првата жена со СИДА

А1он
Американските научници соопштија дека со трансплантација на коскена срцевина на донор кој имал природен имунитет на вирусот што ја предизвикува болеста, успешно ја излекувале првата
Свет

Почина вирологот Лик Монтање, нобеловецот кој го откри ХИВ

А1он
Францускиот виролог Лик Монтање, кој во 2008 година ја доби Нобеловата награда за истражување на вирусот ХИВ, почина денеска во Париз. Монтање ја доби Нобеловата
Свет

Нова многу позаразна варијанта на ХИВ откриена во Холандија

А1он
Научниците од Оксфорд соопштија за откритието на многу заразната варијанта на ХИВ, која со децении се крие во Холандија и која предизвикува побрзо влошување на
Македонија

Европската недела на тестирање за ХИВ: Секој ден тестирање во Младинскиот центар на ХЕРА со брзи ХИВ тестови

А1он
Секој ден тестирање во Младинскиот центар на ХЕРА со брзи ХИВ тестови, во рамки на одбележувањето на Европската недела на тестирање за ХИВ, од 22
Македонија

МЗ: И покрај пандемијата со Ковид-19, со програмата за заштита на населението од ХИВ се постигнати значајни резултати

А1он
Во земјава во текот на годинава, како што се посочува, до 30 ноември регистрирани се вкупно 29 нови лица со потврдена ХИВ-инфекција, а новодијагностицираните припаѓаат
Македонија

Епидемијата со Ковид-19 негативно влијае врз раното дијагностицирање на ХИВ

А1он
Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ во која се вклучени повеќе здруженија денеска по повод 1 декември, Светски ден на