sida

Македонија

Здружението „Заедно посилни“ со кампања за Светскиот ден на СИДА

А1он
Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни“ – Скопје, и годинава организира активности за подигнување на свесноста за ХИВ-инфекцијата. За
Свет

Од црна смрт до СИДА: Пандемиите што ја обликуваа човековата историја

А1он
Хина, Загреб Хернан Кортес во 1520 година по жесток напад побегнал од престолнината на Ацтеките, Теночтитлан, и додека стигнал до брегот загубил голем број од
Свет

Најголемите епидемии и пандемии во светот во изминатите 100 години

А1он
Пред да се појави новиот коронавирус што предизвика паника ширум светот, имаше и други епидемии во 21 век, но тие беа помалку смртоносни од пандемиите
Магазин

Добротворна забава за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во неповолна социјална положба

А1он
Здружението за поддршка на луѓето кои живеат со ХИВ „Заедно посилни“ вечерва организира добротворна забава во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на СИДА. Организаторите
Македонија

Бесплатни прегледи преку превентивната програма за ХИВ

А1он
Преку Превентивната програма за ХИВ на Министерството за здравство, во Младинскиот центар „Сакам да знам“ – Водно, се обезбедуваат бесплатни услуги од дерматолог, гинеколог, психолог
Македонија

Пролетна Европска недела на тестирање за ХИВ и сексуално преносливи инфекции

А1он
Под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, од денеска до 24 мај ќе се одржува пролетната Европска недела на тестирање, чија цел е да се зголеми бројот
Магазин

Пронајден лек кој спречува пренесување на ХИВ вирусот

А1он
Научници од Лондон пронашле лек кој го намалува ризикот од пренесување на ХИВ вирусот. Испитувањето вклучува 1.000 парови, каде еден од партнерите бил заразен со