mz

Македонија

Филипче: Близу 20 000 жени добија пристап до примарна гинеколошка здравствена заштита во отворената ординација во Шуто Оризари

А1он
Во новоотворената гинеколошка ординација во населбата Шутот Оризари пристап до примарна гинеколошка здравствена заштита ќе добијат близу 20 илјади жени коишто живеат во оваа населба,
Македонија

Здравствените работници ќе го добијат бонусот од пет проценти овој месец, најави Филипче

А1он
Здравствените работници во текот на овој месец ќе го добијат покачувањето на плата од пет проценти за март, најави министерот за здравство Венко Филипче, појаснувајќи
Македонија

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенси за Ковид-19

А1он
Министерството за здравство ги осудува, како што вели, „лагите кои ги пласира партијата ВМРО-ДПМНЕ“ и ја повикува опозицијата да престане да шири паника во јавноста
Македонија

Со закон ќе се ограничи цената на лекувањето од Ковид-19 во приватните клиники за време на кризата

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за здравство ќе предложи изменa на Законот за здравствена заштита со која ќе се ограничи цената на лекувањето на болните од Ковид – 19
Македонија

Најдено е трајно решение за матичен лекар во Шуто Оризари, тврди Министерството за здравство

А1он
Министерството за здравство ја информира јавноста дека е најдено трајно решение на проблемот со матичен лекар во општина Шуто Оризари. „По шест неуспешни обиди за
Македонија

Министерство за здравство: Обезбедуваме дополнителни болнички капацитети за болните од Ковид-19

А1он
Министерството за здравство денеска информира дека и покрај големиот притисок врз болниците во државата, кои се побрзо се исполнуваат со ковид-пациенти, обезбедени се слободни места
Македонија

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ да не ги лаже граѓаните дека нема третман во болниците и со тоа да ги изложува на приватни трошоци

А1он
ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија има на располагање ефикасен и конструктивен демократски механизам, а тоа е да ја употреби својата позиција да иницира легални решенија
Македонија

Филипче го разреши Мухамед Асани, директорот на болницата во Струга кој има дива амбуланта

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство, Венко Филпче денес ќе го разреши Мухамед Асани од функцијата директор на Општата болница Струга кому Државниот санитарен и здравствен инспекторат му
Македонија

Нова Комисија ќе утврдува зошто на породување ѝ биле извадени бубрег, матка и јајчник на родилката од Дебар

Маја Илиевска-Пачемска
Место конечен став, како што најави оваа недела, министерот за здравство Венко Филипче денес донел решение за формирање Комисија за вршење надзор на стручната работа
Македонија

Асани го згрешил полот на бебето на родилката од Дебар, Веапоска прашува дали тој воопшто бил на операцијата

Маја Илиевска-Пачемска
Гинекологот Мухамед Асани во изјавата за операцијата го згрешил полот на бебето што со царски рез го родила Јалдз Веапоска, родилката од Дебар, која по