mz

Македонија

МЗ: Нема зголемување на цените на лековите од позитивната листа

А1он
Нема зголемување на цени на лекови од позитивната листа, подвлекуваат од Министерството за здравство за МИА, одговарајќи на прашањето дали поскапуваат лековите што не се
Македонија

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

А1он
Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со
Македонија

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

А1он
Пациентите со цистична фиброза утре на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали
Македонија

Осум пациенти ќе го добијат лекот „трикафта“, ќе следат законски измени за да добијат и другите

А1он
Министерството за здравство, Министерството за финансии и Фондот за здравствено осигурување најавуваат дека ќе бидат во постојана меѓусебна и комуникација со производителот околу набавката на
Македонија

Забраната за движење на невакцинирани ќе стане законска обврска, министерот Сали уверува дека засега нема потреба од ограничување

Маја Илиевска-Пачемска
Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, забраната за движење на невакцинирани ќе стане законска обврска. Предложените измени министерот за здравство
Македонија

Од утре почнува бесплатната вакцинацијата против сезонски грип

А1он
Министерството за здравство информира дека од утре почнува бесплатната вакцинацијата против сезонски грип за ризичните групи население во Центрите за јавно здравје низ државата и
Македонија

Пристигнаа вакцините против сезонски грип, вакцинацијата почнува следната недела 

А1он
Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со цел спроведување на
Македонија

Пациентите со ретки болести цел месец без лекови, чекаат да завршат роковите за жалби на тендерот

Орце Костов
Пациентите со ретки болести ќе ги чекаат своите лекови до средина на август затоа тендерската постапка се уште не е завршена иако одлуката за избор
Македонија

Препораки за заштита на здравјето на населението од високите температури

А1он
Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а
Македонија

Касарната „Илинден“ е можна локација за новиот клинички центар, има политичка усогласеност за реализирање на проектот

Маја Илиевска-Пачемска
Поранешната касарна „Илинден“ спроти Американската амбасада во Скопје е една од трите можни локации за изградба на новиот клинички центар кои се разгледуваат откако министер