mz

Македонија

Матичните лекари од цела Македонија утре на штрајк пред Министерство за здравство: Ова е нашиот последен крик за спас

Маја Илиевска-Пачемска
Утре напладне матичните лекари од цела држава ќе излезат на штрајк пред Министерството за здравство. Одлучиле со штрајк да го одбележат Денот на здравјето, 7
Македонија

МЗ: Започнува организиран скрининг за рана детекција на рак на грло на матка

А1он
Во рамки на заложбите на Министерството за здравство за заштита на женското здравје, токму на Меѓународниот ден на жената МЗ информира дека започнува со организиран
Македонија

Сали за поканата до Даниловски, Пановски и Марковски: Не е време за молење туку за засукани ракави

Маја Илиевска-Пачемска
Откако вчера преку „Фејсбук“ министерот за здравство Беким Сали јавно ги покани професорите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да бидат дел од новата
Македонија

Министерот за здравство ги покани Даниловски, Пановски и Марковски да бидат дел од Комисијата за заразни болести

А1он
Новиот министер за здравство, Беким Сали попладенво им упати покана на лекарите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да бидат дел од новата Комисија
Македонија

МЗ: Чесно е Димитров да каже дека не присуствуваше на повеќето седници за ковид мерките

А1он
Министерството за здравство соопшти дека е изненадено од, како што наведува, „непромислената изјава на вицепремиерот Никола Димитров, со која покажува значителна несериозност кон ковид пандемијата“.
Македонија

Заев: Здравствените работници заслужуваат најголема почит и благодарност за хуманоста, грижата и пожртвуваноста

А1он
Направивме сѐ за да ги намалиме ризиците и да се справиме со последиците од смртоносниот вирус. Здравствените работнции ја заслужуваат најголемата почит и благодарност за
Македонија

Пациент запалил цигара во болничка соба за кислородна поддршка, навремена реакција спречила експлозија

А1он
Пациент сместен во соба за кислородна поддршка на Клиниката за пулмологија во Скопје вечерва ја извадил маската преку која примал кислород и запалил цигара, при
Македонија

МЗ: Од јануари ќе се исплаќа месечен надомест за специјализантите кои започнаа со специјализација во септември годинава

А1он
Од јануари 2022 година ќе почне да им се исплаќа месечниот надомест на приватните специјализанти кои започнаа со специјализација од септември 2021 година, информира Министерството
Македонија

Половина милион вакцини ни се донирани, а сме купиле 2,1 милион дози, цената останува тајна

Маја Илиевска-Пачемска
Повеќе од половина милион дози вакцини за заштита од Ковид-19 сме добиле како донација или грант, покажуваат податоците кои „А1он“ ги побара од Министерството за