Министерот за здравство ги покани Даниловски, Пановски и Марковски да бидат дел од Комисијата за заразни болести

Од:

Новиот министер за здравство, Беким Сали попладенво им упати покана на лекарите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да бидат дел од новата Комисија за заразни болести.

dobivaj vesti na viber

Тој по преземањето на функцијата најави проширување на составот на Комисијата за заразни болести.

„Најавував дека промените во ова тело ќе бидат во насока на проширување и дополнување на неговиот состав, со нови, професионални, кадри од повеќе области. Заради ефективност и успешност на овој процес, би сакал јавно да ги поканам и угледните професори д-р Драган Даниловски, д-р. Никола Пановски и д-р Вело Марковски да се приклучат како членови на Комисија за заразни болести и со тоа да придонесат во нејзината работа. Чест и задоволство ми е јавно да го упатам повикот до овие експерти врз основа на внимателното следење на јавната дебата околу нивното можно вклучување во Комисијата за заразни болести. Гласот на науката е клучен во борбата против ковид-19. Да го искористиме на најдобриот начин“ – напиша Сали во објава на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Сали за чекањето три месеци за снимања: Од јануари нема да разговараме дали мамограф има во Неготино, дали ќе се снима во Струга

Маја Илиевска-Пачемска

ГОБ „8 Септември“ првпат доби ротирачки магнет: пациентите ќе се снимаат и во стоечка положба

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Беким Сали не негира: Хаосот во здравството постои

Катерина Павлова-Николовска

Од утре почнува бесплатната вакцинацијата против сезонски грип

Ана Ололовска

Пристигнаа вакцините против сезонски грип, вакцинацијата почнува следната недела 

Ана Ололовска

Минатата недела благ пораст на бројот на новите случаи на ковид, нема нови рестриктивни мерки

Катерина Павлова-Николовска