komisija za zarazni bolesti

Македонија

Ќе заседава Комисијата за заразни болести, се очекуваат детали околу забраната за невакцинирани деца во градинките

А1он
Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи седница во 12 часот, а според она што вчера го најави министерот за здравство во техничката Влада,
Македонија

Засилени инспекции во скопските градинки да се види која од нив прима невакцинирани деца, препорача Комисијата за заразни болести

Орце Костов
Комсијата за заразни болести одржа состанок за состојбата со голема кашлица и донесе нови препораки кои ќе важат на целата територија на државата, иако епидемија
Македонија

Се бара прогласување епидемија на Голема кашлица во Скопје, 18 случаи досега

Анита Петровска Рајковиќ
Комисијата за заштита од заразни болести препорача до министерот за здравство прогласување епидемија на голема кашлица за град Скопје. Со оглед на последните бројки, 18
Македонија

Петличковски: Нема потреба од паника, конго кримската треска е присутна кај нас, не е секој крлеж заразен

А1он
Тестови имаме, има и терапија, колку што може една држава да се подготвена за ваква ендемска боленст, ние сме подготвени вели претседателот на Комисијата за
Македонија

Мехмедовиќ: Детето со морбили во добра состојба е пуштено на домашно лекување

А1он
Комисијата за заразни болести донесе неколку препораки што се однесуваат на адаптација на системот во однос на следење на случаи на морбили што би можеле
Македонија

Забраната за движење на невакцинирани ќе стане законска обврска, министерот Сали уверува дека засега нема потреба од ограничување

Маја Илиевска-Пачемска
Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, забраната за движење на невакцинирани ќе стане законска обврска. Предложените измени министерот за здравство
Македонија

Минатата недела благ пораст на бројот на новите случаи на ковид, нема нови рестриктивни мерки

А1он
На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи
Македонија

Комисијата за заразни болести препорачува укинување на сите рестриктивни мерки

А1он
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со Ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки,
Македонија

(ВИДЕО) Петличковски: Во државата од пред неколку недели доминира стелт омикронот

А1он
„Во моментов во државата доминира стелт омикронот-БА2, дојден е пред неколку недели, а делта-сојот воопшто го нема“, вели претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар
Македонија

Мехмедовиќ: Прифатив да бидам лице што ќе го сноси најтешкиот дел од Комисијата, да комуницирам со новинарите

Маја Илиевска-Пачемска
Одлуките на Комисијата за заразни болести пред јавноста ќе ги претставува лекарот Злате Мехмедовиќ од Здравствен дом Скопје кој од денес е официјален портпарол на