morbili

Регион

Во дел од Босна и Херцеговина прогласена епидемија на морбили

А1он
Епидемија на морбили прогласена во кантонот Сараево во Босна и Херцеговина. Соопштението е објавено и во Службен весник на БиХ, заедно со препорачаните мерки за
Македонија

13-месечното дете од Свети Николе заразено со морбили е во добра здравствена состојба

А1он
Тринаесетмесечното дете од Свети Николе кое беше заразено со морбили е во добра здравствена состојба, покажаа и денешните резултатите од контролниот преглед на Инфективното одделение
Македонија

Мехмедовиќ: Детето со морбили во добра состојба е пуштено на домашно лекување

А1он
Комисијата за заразни болести донесе неколку препораки што се однесуваат на адаптација на системот во однос на следење на случаи на морбили што би можеле
Свет

СЗО: Бројот на случаи на сипаници во светот во голем пораст

А1он
Бројот на случаи на сипаници во светот е во голем пораст, се наведува во извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) објавен во Женева. Според извештајот,
Македонија

Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи можна зараза со морбили

А1он
Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан
Свет

СВЕТОТ ВО 2019: Епидемијата на сипаници како глобален пораз

А1он
Откако во јануари Светската здравствена организација прогласи епидемија на сипаници, до декември бројот на заразени постојано расте. СЗО на својот сајт објави дека до 5
Македонија

ИЈЗ: До 3 декември пристигнати 2.215 пријави за мали сипаници

А1он
Во периодот од 19 октомври до 6 декември година, односно по пријавување на последниот лабораториски потврден случај на мали сипаници, пријавени се два сомнителни случаи
Македонија

ИЈЗ: Невакцинирано дете заболено од мали сипаници, регистрирани 1.901 случај

А1он
Нов случај на мали сипаници е регистриран изминатите две недели. Станува збор за невакцинирано дете на возраст до четири години од Скопје. Случајот е лабораториски