szo

Свет

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

А1он
Истовремената употреба на вакцини против грип и коронавирус е безбедна, покажаа истражувањата за кои денеска во седиштето на СЗО во Женева зборуваше Силви Брајан, директорка
Свет

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он
Светската здравствена организација денеска соопшти дека 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот можеби умреа од Ковид-19 до мај годинава, инсистирајќи на тоа дека тие
Свет

СЗО пандемијата со Ковид-19 ќе трае и во 2022 година

А1он
Пандемијата со Ковид-19 ќе „трае една година подолго“, затоа што посиромашните земји не ги добиваат вакцините што им се потребни, објави денеска Светската здравствена организација.
Свет

СЗО испраќа експерти во Конго да ја спречат сексуалната експлоатација

А1он
Светска здравствена организација (СЗО) вети дека ќе испрати експерти кои би требало да ја спречат сексуалната експлоатација на 10 локации. Одлуката е донесена по големиот
Свет

СЗО: Повторно расте бројот на смртни случаи од туберкулоза поради ковид

А1он
Бројот на смртни случаи од туберкулоза повторно почна да расте, првпат по десет години, најмногу затоа што пандемијата на Ковид-19 го наруши пристапот до здравствени
Свет

СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник В

А1он
Запрена е постапката за итно одобрување за употреба на руската вакцина Спутник В, соопшти денеска Светската здравствена организација. Постапката е запрена бидејќи недостасуваат одреден број
Регион

Нова регионална мрежа за дигитално јавно здравство СЗО Европа – Западен Балкан

А1он
Јакнење на регионалната соработка во насока на дигитална трансформација на здравствените системи на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Косово има
Свет

СЗО објави дефиниција за состојбата „продолжен ковид“

А1он
Светската здравствена организација објави дефиниција за „продолжен ковид“, термин што се користи за да се опишат здравствени проблеми што ги доживуваат луѓето кои прележале коронавирус.
Македонија

СЗО во Македонија достави носачи на вакцини и реагенси за секвенционирање на вируси

А1он
Канцеларијата на СЗО во Северна Македонија денеска до Министерството за здравство/Институтот за јавно здравје достави пет носачи на вакцини и 1250 тестови и реагенси за
Свет

СЗО: Во Авганистан ќе пропаднат околу 1,6 милиони вакцини

А1он
Околу 1,6 милиони дози на вакцини против коронавирус во Авганистан мора да се искористат што е можно побрзо, затоа што наскоро им истекува рокот, соопшти