cigari

Свет

Производителите на цигари ќе мора да ги сносат трошоците за чистење на улиците од отпушоци

А1он
Според новите еколошки регулативи во Шпанија и Ирска, производителите на цигари ќе бидат принудени да платат дел од трошоците потребни за отстранување на милионите цигари
Свет

Нов Зеланд усвои единствен закон: Пушењето цигари се укинува

А1он
Парламентот на Нов Зеланд усвои единствен закон за постепено укинување на пушењето цигари, со воведување забрана за младите да ги купуваат. Според законот, цигарите не
Регион

Коњевиќ тврди дека во Црна Гора се уништуваат само десет отсто од запленетите цигари, а остатокот се шверцува

А1он
Министерот за одбрана на Црна Гора, Рашко Коњевиќ денеска изјави дека постојат индиции дека во „медиумските перформанси“ за уништување на цигарите, организирани од премиерот Дритан
Свет

Значително зголемен бројот на пушачи во Германија во време на пандемијата

А1он
Процентот на пушачи во Германија значително се зголеми за време на пандемијата на коронавирусот, според студијата цитирана од ДПА. Повеќе од една третина (34,5 проценти)
Македонија

Владата дозволи користење на електронските цигари во затворени простории

А1он
На вечерашната седница Владата го усвои мислењето на Министерството за здравство дека несогорливите тутунски производи и уредите за нивно загревање, односно електронските цигари не спаѓаат
Свет

Намален бројот на корисници на тутун во светот

А1он
Бројот на пушачи ширум светот постојано се намалува, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги земјите дополнително да ги зајакнат контролните мерки за справување со