Bogorodica

Македонија

На граничните премини Табановце и Богородица за влез и излез од државата се чека половина час

А1он
На граничните премини Табановце и Богородица времето на чекање за влез и излез од државата изнесува околу 30 минути. На останатите гранични премини од македонска
Македонија

На „Богородица“ и „Табановце“ за излез од државата се чека околу еден час

А1он
На граничните премини „Богородица“ и „Табановце“ поради зголемена фреквенција на возила времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите гранични
Македонија

Гостиварец сакал да изнесе 100.000 евра преку Богородица: Цариниците му осативле 2.000

А1он
Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин Богородица запленија 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе од
Македонија

На граничните премини Богородица и Табановце се чека околу еден час

А1он
На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата, освен на ГП Богородица и Табановце каде задржувањето е околу
Македонија

Царинска управа: Спречена шверц на фреон на преминот „Богородица“

А1он
Царински службеници на граничниот премин Богородица спречија недозволено внесување на фреон во боци за еднократна употреба, што се забранети за увоз. „Боците се откриени на
Македонија

На „Табановце” се чека до еден час, на „Богородица” до 30 минути

А1он
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу
Македонија

На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена
Македонија

Вечерна молитва и литија во Скопје во пресрет на празникот Рождество на Пресвета Богородица

А1он
Во пресрет на утрешниот празник Рождество на Пресвета Богородица, вечерва во храмот посветен на Богородичното рождество во центарот на Скопје беше отслужена празнична вечерна богослужба.