nauka

Магазин

Светски ден на науката – Најзначајни научни сознанија во 2020 година

А1он
Она што од научен аспект ја обележа 2020 година сигурно е трката во откривање на вакцина против коронавирусот од кој досега починаа над милион луѓе.
Свет

Научниците сметаат дека до крајот на векот на Земјата ќе има 8,8 милијарди луѓе

А1он
На Земјата во 2100 година ќе има 8,8 милијарди луѓе, две милијарди помалку од проценките на Обединети нации, според студија објавена во средата, што предвидува
Магазин

ВИДЕО: Научници го пресоздадоа гласот на древна мумија

А1он
Научници oд кралскиот Холовеј колеџ во Лондон соопштија дека го пресоздале гласот на 3.000 години стара египетска мумија, со помош на медицински скенери, 3-Д печатачи
Магазин

Босанците крстија ѕвезда и планета по Босна и Неретва

А1он
Меѓународната астрономска унија Париз ги соопшти одбраните имиња за ѕвездата ХД-206610 и нејзината планета ХД-206610б, а за коишто гласале граѓаните на Босна и Херцеговина во
Магазин

Откриена најдлабоката точка на Земјата, три и пол километри под морското ниво

А1он
Најдлабоката точка на континенталната кора на Земјата е идентификувана во источниот Антарктик, под глечерот Денман, пренесуваат странските медиуми. Овој кањон исполнет со мраз достигнува дури
Магазин

Писмо на Ајнштајн од 1950 година на аукција во Ерусалим

А1он
Писмо од Алберт Ајнштајн во кое се обработува „Теоријата на сè“ и нејзиното докажување, ќе биде ставена на аукција следниот месец во Ерусалим. Наддавањето, закажано