nauka

Свет

Научниците сметаат дека до крајот на векот на Земјата ќе има 8,8 милијарди луѓе

А1он
На Земјата во 2100 година ќе има 8,8 милијарди луѓе, две милијарди помалку од проценките на Обединети нации, според студија објавена во средата, што предвидува
Магазин

ВИДЕО: Научници го пресоздадоа гласот на древна мумија

А1он
Научници oд кралскиот Холовеј колеџ во Лондон соопштија дека го пресоздале гласот на 3.000 години стара египетска мумија, со помош на медицински скенери, 3-Д печатачи
Магазин

Босанците крстија ѕвезда и планета по Босна и Неретва

А1он
Меѓународната астрономска унија Париз ги соопшти одбраните имиња за ѕвездата ХД-206610 и нејзината планета ХД-206610б, а за коишто гласале граѓаните на Босна и Херцеговина во
Магазин

Откриена најдлабоката точка на Земјата, три и пол километри под морското ниво

А1он
Најдлабоката точка на континенталната кора на Земјата е идентификувана во источниот Антарктик, под глечерот Денман, пренесуваат странските медиуми. Овој кањон исполнет со мраз достигнува дури
Магазин

Писмо на Ајнштајн од 1950 година на аукција во Ерусалим

А1он
Писмо од Алберт Ајнштајн во кое се обработува „Теоријата на сè“ и нејзиното докажување, ќе биде ставена на аукција следниот месец во Ерусалим. Наддавањето, закажано
Магазин

Јапонците разработуваат теорија за долговечноста

А1он
Научници од институтот Рикен во Toкиo, Јапонија разработуваат теорија околу тоа – зошто луѓето што живеат над 110 години, доживуваат толку длабока старост, пренесува „Мирор”.
Магазин

Науката докажа: Луѓето се сè поглупави

А1он
Јутарњи лист – Загреб Во текот на изминатиот век, секоја генерација растеше во поинтелигентни луѓе отколку нивните родители. На стандардни тестови за интелигенција, кои децата