soros

Свет

Сорос тврди дека поразот на Русија во Украина ќе ја распадне „Руската империја“

А1он
Милијардерот Џорџ Сорос изјави дека поразот на Русија во Украина ќе резултира со колапс на она што тој го нарече „Руска империја“. Според него, поранешните
Свет

Сорос и Гејтс ќе ја преземат фирмата за брзи ковид тестови

А1он
Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија
Економија

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

А1он
Некои американски милијардери меѓу кои се и најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Макс, во изминатите 15 години повремено успевалед да избегнат федерален
Свет

Највисокиот суд на ЕУ против унгарските закони што го погодија универзитетот на Сорос

А1он
Европскиот суд на правдата (ЕЦЈ) пресуди дека унгарските законски измени што принудија преселување на Универзитетот на Централна Европа на Џорџ Сорос надвор од земјата, ги
Свет

Орбан: Сорос стои зад миграцијата на Балканот

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го обвини американскиот финансиер Џорџ Сорос и неговата мрежа за организирање на миграцијата низ целиот Балкан, пренесе унгарската агенција МТИ.
Свет

Џорџ Сорос: Фејсбук работи во корист на Трамп

А1он
Унгарско-американскиот тајкун Џорџ Сорос го обвини Фејсбук дека помага во реизборот на Доналд Трамп, непосредно пред претседателските избори оваа година. Сорос (89) во своето обраќање
Свет

Џулијани: Сорос ги назначува американските амбасадори во Украина

А1он
Американскиот милијардер Џорџ Сорос стои зад назначувањето на четворицата американски амбасадори во Украина, вклучувајќи ја и амбасадорката Мери Јовановиќ, изјави во интервју за списанието „Њујорк“
Македонија

Заев-Сорос: Македонија презеде клучни чекори за стабилност, безбедност и економски развој

А1он
Премиерот Зоран Заев, во рамки на економската и политичка агенда на Светскиот економски форум во Давос, се сретна и разговараше со филантропот и финансиер Џорџ
Свет

Џорџ Сорос личност на годината во изборот на „Фејненшал Тајмс“

А1он
Американскиот милионер Џорџ Сорос е прогласен за „личност на годината“ во изборот на британскиот весник „Фајненшал Тајмс“. Во образложението на изборот се посочува дека на