Стражарат и кај Милчин – Уште не тепале

Од:

Вчера, како што објави, Владимир Милчин пред куќата во која живее му пришло момче кое го прашало зошто не се придружи на протестите и му рекло дека моментно не тепаат, туку само плукаат.

И утрово друго момче со телефон било пред вратата на домот на Милчин.

Еве што напиша Владимир Милчин.

Момчето седеше на клупа пред куќата во која живееме. Немаше капа. Држеше телефон. Андроид. Кога Ема и јас излеговме, стана и ми се обрати: Господине Милчин, зошто не му се придружите на македонскиот народ на протестите?

Му одговорив дека не одам со тие кои тепаат новинари. На тоа тој изговори антологиска реченица: МОМЕНТАЛНО НЕ ТЕПАМЕ! Тоа беше вчера, малку пред инцидентот кога момче со капа го плукнало Борјан. Момчето без капа пред нашата куќа изговори и нешто како прашање дали не му се придружувам на македонскиот народ зашто си седам дома и ги бројам парите од Сорос. Звучеше нервозно и неуверливо, папагалски повторуваше научени реплики.

Изутринава на истата клупа седеше друг. Со капа. И тој имаше телефон. Андроид. Телефонираше, па се шуткаше, па пак телефонираше. Па стана и отиде до големата улица. Таму му се придружија момче и девојка кои си постојаа со него, па ги снема. Момчето со капа остана, загледан кон куќата од која очекуваше да излезам. Потоа, виде не виде, го снема…

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јаневска: Јетон Шаќири ја призна целата мизерија на власта, од буџет од 450 милиони евра на МОН не можат да одвојат за учебници за средно образование

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски нема мнозинство за уставни измени, се повеќе пратеници му откажуваат лојалност

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Врв на мизерија – Шаќири вели дека владата нема пари за учебници, а има за тендери на братот на Груби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта

Ана Ололовска

Трипуновски до Николовски: Додека ти шеташ на државна сметка, над 800 сточари не можат да ги земат субвенциите заради правни нелогичности

Ана Ололовска

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ