obrazovanie

Македонија

ВИДЕО: Двајца средношколци избркани од училиште поради вулгарност на онлајн час

Маја Илиевска-Пачемска
Двајца средношколци од СУГС „Владо Тасевски“ во Скопје се избркани од училиште оти на испрашување биле вулгарни и ја пцуеле професорката на онлајн час. На
Македонија

Институт за педагогија: Владиниот образовен концепт е полн со недоследности

А1он
Членовите на Институтот за педагогија со мнозинство гласови донесоа заклучок дека не може да се прифати понудената концепција за осново образование. – Институтот за педагогија
Македонија

Влада: Не се укинува предметот историја, следи исцрпна јавна расправа за образовниот концепт

А1он
По презентацијата на Нацрт – концепцијата за основно образование во Република Северна Македонија, заеднички заклучок од денешната седница на Владата е да се спроведе исцрпна
Македонија

Заев: Нашата намера не е да го укинеме предметот историја

А1он
Нашата намера не е да ги укинеме предметите историја, географија, физика или биологија во образованието. Фузирањето значи ефикасност, намалување на наставните содржини кои се вишок
Македонија

Здружението на музички педагози реагира на новата концепција за основно образование

А1он
Здружението на музички педагози реагира на најавената нова концепција за основно образование и во допис до медиумите укажува дека години наназад музичките педагози се оштетени
Македонија

(ВИДЕО) Василевска: Ова не е нов образовен концепт, ова е тешка импровизација и смислено исполнување концесии

А1он
За коренитите промени во концептот на основното образование мора да има широка јавна дебата, она што сега се нуди е далеку од образовен концепт и
Македонија

Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“

А1он
Во конкуренција на 180 тимови од 36 земји во категоријата на натпреварувачи под 18 години, македонскиот тим eBionics е глобален победник на годинешниов светски натпревар
Македонија

Избрани тутори за децата со попреченост од прво и второ одделение

А1он
Преку проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ избрани се 31 тутор од цела држава за пружање поддршка во учењето на учениците со попреченост, соопшти
Македонија

Стипендии за додипломски студии на Универзитетот на Кипар

А1он
Универзитетот на Кипар доделува 10 стипендии за додипломски студии (со исклучок на Медицинскиот факултет), за кандидатите кои ќе аплицираат во септември 2021 година. Секоја стипендија
Македонија

Официјално отворање на „Јунус – Центар за социјални бизниси“

А1он
По повод официјалното отворање на „Јунус – Центар за социјални бизниси“ денеска ќе се одржи онлајн настан на кој ќе говори нобеловецот Мохамед Јунус. Центарот