ostavka

Македонија

Мемов за А1он: Во ЗНАМ не се водиме од тоа кој ќе биде пратеник, личните незадоволства се приватна работа

Ќе ја градиме партијата во демократски дух, нема да се водиме од тоа кој на која позиција ќе биде, ниту пак кој ќе биде пратеник,
Свет

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он
По претседателката Каталин Новак, поставка поднесе и Јудит Варга, поранешна министерка за правда во Унгарија. Таа во моментов е пратеничка во унгарскиот парламент, но оставката
Македонија

Фондот за здравство остана без директор од ДУИ: Фатон Ахмети си поднесе оставка

Орце Костов
Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Фатон Ахмети од ДУИ денеска соопшти дека поднел оставка од функцијата директор на Фондот. Информацијата ја сподели на социјалните
Македонија

Наке Георгиев си поднесе оставка: Уште неизбран во Судски совет сакал да го намести за судија и синот Кирил

Орце Костов
Наке Георгиев, судијата од Врховен суд кој неодамна беше избран за член на Судскиот совет, утрово си поднел оставка, а советот ја констатирал, иако требаше
Македонија

Судскиот совет ги прифати оставките Радева-Стефкова и Герасимовски: Си одат поради нарушени меѓучовечки односи и идеолошки несогласувања

Орце Костов
Судскиот совет ги констатираше оставките на членовите Мирјана Радева-Стефкова и Зоран Герасимовски на денешната 444-та итна седница. Радевска-Стефкова си поднесе оставка затоа што, како што
Македонија

Ковачевски: Не размислувам за оставка, мандатот не ми е поврзан со уставните измени

Орце Костов
Императив е исполнување на обврските од преговарачката рамка, односно поднесување на амандмани кои ќе го продолжат европскиот пат, но нема да поднесе оставка ако не
Македонија

Васко Ковачевски си заминува од ЕСМ за да му се посвети на семејството, одлуката била донесена пред енергетската криза

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски рече дека Васко Ковачевски поднес оставка од функцијата генерален директор на АД Електрани ЕСМ за да му се посвети на своето семејство.
Свет

Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија ја поздрави оставката на британската премиерка Лиз Трас – велејќи дека таа е „срамна“ лидерка која ќе биде запаметена
Македонија

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

А1он
Заменик градоначалничката на Град Скопје Бујаре Абази денеска поднесе оставка од функцијата. Абази, која е од редовите на партијата Алијанса за Албанците, на денешната прес-конференција