ostavka

Свет

Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија ја поздрави оставката на британската премиерка Лиз Трас – велејќи дека таа е „срамна“ лидерка која ќе биде запаметена
Македонија

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

А1он
Заменик градоначалничката на Град Скопје Бујаре Абази денеска поднесе оставка од функцијата. Абази, која е од редовите на партијата Алијанса за Албанците, на денешната прес-конференција
Регион

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он
Пратениците на парламентарното мнозинство во Собранието на Црна Гора го потпишаа Предлогот за поведување постапка за утврдување дали претседателот Мило Ѓукановиќ го прекршил Уставот. Таа
Свет

Шведската премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка

А1он
Шведската социјалдемократска премиерка Магдалена Андерсон денеска поднесе оставка по поразот на парламентарните избори, на кои десничарскиот блок освои тесно мнозинство. Андерсон се состана со Андреас
Свет

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател поднесе оставка

А1он
Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател денеска изјави дека ќе се повлече од функцијата кога Лиз Трас и официјално ќе ја преземе премиерската должност
Свет

Советник на Ердоган поднесе оставка по обвинувањата за корупција од страна на Седат Пекер

А1он
Висок член на владејачката партија на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поднесе оставка по низа обвинувања за корупција изнесени преку социјалните мрежи од страна на
Македонија

Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

А1он
Претседателот Стево Пендаровски прими формално известување од Собранието дека е констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, која повлекува оставка на целата Влада, информираат за МИА
Македонија

Заев по четири и пол години замина од премиерската функција

А1он
Зоран Заев по четири и пол години на чело на Владата замина од премиерската функција. Собранието денеска ја констираше неговата оставка, која тој ја оцени
Македонија

Оставката на Заев стигна во Собранието

А1он
Оставката на Зоран Заев од премиерската функција попладнево е доставена во Собранието. Собранискиот спикер Талат Џафери треба да ја констатира оставката, која Заев ја најави
Македонија

Пендаровски со порака да се почека да се види како ќе се развива ситуацијата, партиите продолжуваат со меѓусебни прозивки

А1он
Претседателот Стево Пендаровски синоќа порача дека треба да се почека од понеделник за да се види како ќе се развива ситуацијата по неуспешниот обид за