federika mogerini

Свет

ДПА: Фредерика Могерини, Тереза Меј, Марк Руте, Клаус Јоханис меѓу кандидатите за иден шеф на НАТО

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по завршувањето на мандатот во септември заминува на функцијата претседател на норвешката Централна банка, па Алијансата сега има задача
Македонија

ВИДЕО: Заев и се заблагодари на Могерини за поддршката и во моментите на криза и во моментите на успех

А1он
Премиерот Зоран Заев преку објава на својот профил на „Фејсбук“ и се заблагодари на шефицата на европската дипломатија во заминување, Федерика Могерини, за која како
Регион

Харадинај: Могерини ни предизвика политички трауми

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешното одбележување на тригодишнината од потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација рече дека неговата Влада не успеала да се
Свет

Могерини: Неприфатлива е воена интервенција во Венецуела

А1он
Високата претставничка на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека воена интервенција во Венецуела е неприфатлива за ЕУ. – Кризата во
Регион

Хан и Могерини бараат дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

А1он
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во заедничка изјава околу последните
Македонија

Могерини: Има голема одлучност во Северна Македонија за реформската агенда

А1он
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини, на прес-конференцијата по денешниот Совет за надворешни работи, рече дека посакува Северна Македонија да добие почеток
Свет

Могерини повика на мирно и политичко решение во Венецуела

А1он
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини повторно побара мирно и политичко решавање на кризата во Венецуела. Таа на отворањето на
Свет

Могерини повика за помирување на Блискиот исток

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика денеска за помирување на Блискиот Исток по децении на несигурност, судири и војни.