mogerini

Свет

Наjголемата опасност за ЕУ по пандемијата ќе доаѓа одвнатре, смета Могерини

А1он
Поранешната шефица на европската дипломатија, Федерика Могерини, смета дека во периодот по пандемијата на Ковид-19 најголем предизвик за единството на Унијата ќе бидат внатрешните политички
Македонија

ВИДЕО: Заев и се заблагодари на Могерини за поддршката и во моментите на криза и во моментите на успех

А1он
Премиерот Зоран Заев преку објава на својот профил на „Фејсбук“ и се заблагодари на шефицата на европската дипломатија во заминување, Федерика Могерини, за која како
Македонија

ВИДЕО: Италијанскиот новинар Гајсер се прашува зошто нема реакција од Могерини за случајот „Рекет“

А1он
Ларис Гајсер, италијанскиот новинар со словенечко потекло кој за пошироката македонска јавност стана познат со објавувањето на снимените разговори за случајот „Рекет“, денеска на интернет
Регион

Мустафа: Нема ново писмо за дијалогот до Могерини, веста е од јануари

А1он
Нема ново писмо за иницијатива на албанските партии од јужна Србија за вклучување во завршната фаза од Бриселскиот дијалог, изјави претседателот на Националниот совет на
Свет

Могерини: Нов напад на Русија на украинскиот суверенитет

А1он
Уредбата на рускиот претседател Владимир Путин со која, меѓу другото, на жителите на украинските сепаратистички региони Доњецк и Луганск им се овозможува полесно да добиваат
Свет

Могерини: Во интерес на ЕУ е да се избегне граѓанска војна во Либија

А1он
Шефовите на европските дипломатии денеска покажале единство околу настаните во Либија, увери Федерика Могерини, додавајќи дека „ЕУ работи на деескалација на тензиите во земјата и
Македонија

Видео: Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

Anela Petrova
Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата
Регион

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

Anela Petrova
Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да
Свет

Могерини со големи очекувања од донаторската конференција за Сирија

А1он
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини изјави денеска дека Брисел очекува „значителни ветувања“ за донации на Сирија. Зборувајќи пред почетокот