ВИДЕО: Заев и се заблагодари на Могерини за поддршката и во моментите на криза и во моментите на успех

Од:

Премиерот Зоран Заев преку објава на својот профил на „Фејсбук“ и се заблагодари на шефицата на европската дипломатија во заминување, Федерика Могерини, за која како што напиша, ни беше поддршка и во моментите на криза и во моментите на успех.

Вистинска пријателка на нашиот народ и на целиот Западен Балкан. Вечерва со лидерите од регионот сме собрани во нејзина чест во Брисел, да заокружиме едно сериозно поглавје од нејзината кариера, додава премиерот Заев.

Федерика, ти благодариме за посветеноста, твојот ангажман е многу значаен за трансформацијата на Балканот во регион од кој извира мир и стабилност, се заблагодари Заев.

Би можело да ве интересира

Димиров во Атина на средби со Дендиас и Варвициотис

Ана Ололовска

ЕУ ја презема водечката улога во промоција и заштита на демократијата ширум светот

Ана Ололовска

Борел: Брисел ја застапува опцијата за постепено интегрирање на земјите од Западен Балкан во Унијата

Ана Ололовска

Борел: ЕУ го осудува насилството во Белорусија и ќе воведе санкции

Албанија добива 180 милиони евра од ЕУ како помош за справување со епидемијата

А1он

Средба Димитров – Галовеј: Лондон останува посветен на поддршка на реформска агенда на земјава

Ана Ололовска