Македонија

Кацарска: Цврсто сум убедена дека секоја пресуда што сум ја донела била исправна

Anela Petrova
Судијката Добрила Кацарска, која го водеше судскиот процес за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година и пресуди вкупно 211 години затвор за 16
Магазин

ВИДЕО: Израелска министерка во предизборен спот нанесува парфем „Фашизам“

Anela Petrova
Израелската крајно десна партија објави видео спот за изборна кампања во кој министерката за правда во елегантна облека се прска со парфем „Фашизам“, предизвикувајќи со
Видео Македонија

ВИДЕО: Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Anela Petrova
Судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје по повеќе од 12 часа од почнувањето на распитот му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина
Македонија

(Видео) Заев: Целосно сме подготвени да ги прифатиме обврските и одговорностите што ќе ги донесе полноправното членство во НАТО

Anela Petrova
Во нашата земја многу генерации напорно работеа на остварувањето на оваа наша историска цел и достигнување. Нашите аспирации за членство во НАТО секогаш имале висок
Македонија

Видео: Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

Anela Petrova
Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата
Регион

Венецијанска комисија: Нефункционирањето на Уставниот суд во Албанија е во полза на Владата

Anela Petrova
Претседателот на Венецијанската комисија, Џани Букикио оцени дека од вакумот со нефункционирањето на Уставниот суд во Албанија, полза има албанската Влада. – Уставните судови мора