stoltenberg

Свет

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет. „Русија сега се обидува да го „замрзне“ конфликтот,
Свет

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Германија да продолжи да ги зајакнува своите вооружени сили, во услови на изменета безбедносна средина. „Одлуката на
Свет

НАТО: Ги тренираме Украинците од 2014, затоа толку успешно се бранат од Русите

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Букурешт изјави дека „критичната“ поддршка за Украина ќе продолжи. „Нашиот однос со Украина е многу блиско партнерство. Тоа
Свет

Столтенберг: Ако Путин победи во војната, „другите авторитарни лидери ќе бидат охрабрени“ да употребат сила

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Букурешт изјави дека во долгорочен интерес на Алијансата е да ја поддржи Украина во нејзиниот отпор кон
Свет

Столтенберг: Поединечните членки сами одлучуваат дали ќе испратат ракети „Патриот“ во Украина

А1он
Одлуката дали да се испрати системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Украина ја носат поединечни земји, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, коментирајќи
Свет

Столтенберг: Русија се обиде да го спречи влезот во НАТО на Црна Гора и Македонија, вратите на НАТО се отворени

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата ќе продолжи со силната поддршка за Украина бидејќи ако се дозволи да победи Русија цел
Свет

Столтенберг: Не смееме да ја потцениме Русија, покажаа извонредна бруталност

А1он
Целта на рускиот претседател Владимир Путин е „да ја остави Украина студена и темна оваа зима“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Руското повлекување
Свет

Столтенберг: Русија е под голем притисок во Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Русија е под голем притисок во Украина откако Москва нареди повлекување на војниците од јужниот град
Свет

Столтенберг: Се соочуваме со најсложеното безбедносно опкружување од крајот на Студената војна

А1он
Самитот на НАТО следната година ќе биде во Литванија, најави денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг. Средбата е закажана за 11 и 12 јули во Вилнус.
Свет

Столтенберг прв меѓународен лидер кој ќе го посети Сунак во Даунинг стрит

А1он
Британскиот премиер Риши Сунак денеска ќе го прими во Лондон генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тие ќе разговараат за војната во Украина и иднината