stoltenberg

Свет

НАТО вети дека нема да ги заборави Авганистанците кои не се евакуирани

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска оцени дека е „неопходно“ аеродромот во Кабул да остане отворен и вети дека нема да бидат заборавени оние
Свет

Шефот на НАТО го осуди терористичкиот напад пред аеродромот во Кабул

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го осуди „ужасниот терористички напад“ во областа на аеродромот во Кабул, изразувајќи сочувство до сите погодени и нивните најблиски.
Свет

Столтенберг за петок свика средба на шефовите на дипломатиите на НАТО за ситуацијата во Авганистан

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска најави дека за петок закажал вонреден состанок на шефовите на дипломатиите на земјите -членки на Алијансата во врска
Свет

Столтенберг: Не очекувавме толку брз колапс во Авганистан

А1он
Поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан постои закана од меѓународен тероризам изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата „мора
Свет

НАТО ќе ја брани секоја своја членка дури и ако ја нападнат во Вселената

А1он
Лидерите на НАТО ќе ја прошират примената на клаузулата за колективна одговорност односно членот пет од Договорот за основање на Алијансата „сите за еден, еден
Македонија

Столтенберг: Членството на Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

А1он
Пред почетокот на денешниот Самит на НАТО, генералниот секретар на Пактот, Јенс Столтенберг утрово се осврна на клучните теми кои ќе бидат на маса на
Регион

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал да ја потврди првостепената пресуда против поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко
Свет

Столтенберг: Пренасочувањето на летот на Протасевич е „државно киднапирање“

А1он
Пренасочување на летот на белорускиот опозициски новинар Роман Протасевич и принудувањето на авионот на Рајанер да слета во Минск е „државно киднапирање“, изјави денеска генералниот