lazni vesti

Регион

ЕУ повеќе ќе се инволвира во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

А1он
Европската Комисија денеска ја презентираше својата стратегија за борба против дезинформациите во контекст на кризата со Ковид-19, Западниот Балкан треба да биде поинтензивно вклучен во
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Кристијан Ландов
ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение до медиумите во кое тврди дека дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска имала решение за изолација, не го почитувала и држела прес-конференции. Лажна
Свет

Светските медиуми во борба против лажните вести поврзани со коронавирусот

А1он
Меѓународните јавни сервиси ја истакнаа својата улога во борбата против ширењето на дезинформации во врска со смртоносниот вирус. Во денешното заедничко соопштение, на седумте јавни
Македонија

Столтенберг: Најдобар одговор против лажните вести е конкретната помош од НАТО

А1он
По денешниот состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, се осврна на проблемот со лажните вести
Свет

Неопходно е да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет

А1он
Лажните информации за коронавирусот го преплавија интернет, па експертите предлагаат воведување филтрирање на информации или „информациска хигиена“, јави Би-Би-Си. Како прво, луѓето се повикани да
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Оваа недела две историски одлуки, лагите на ВМРО-ДПМНЕ не треба да ни го трошат времето

А1он
Денешната одлука на земјите членки на ЕУ да започнат преговори со нас е потврда дека оваа недела навистина ќе имаме две историски одлуки за сите
Регион

Република Српска усвои одлука за казни за објавување лажни вести и ширење паника

А1он
Владата на Република Српска денеска усвои одлука за казнување за објавување лажни вести и за предизвикување паника за време на вонредната состојба воведена поради новиот
Македонија

(ВИДЕО) Коле Чашуле од ТВ „Алфа“: Коронавирусот им се погоди на СДСМ и на Филипче

Горјан Грнчаровски
И покрај препораките дека медиумите треба внимателно да известуваат во однос на коронавирусот, а на ситуацијата дополнително да не се долеваат тензии, особено од партиски
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Откриено е организирано и планско ширење лажни вести за коронавирусот

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на државата, Стево Пендаровски, на денешната прес-конференција информираше дека надлежните органи деновиве откриле неколку обиди за организирано ширење лажни вести со цел, како што
Македонија

Поповски: Стратешките заложби за транспарентност и борбата со лажните вести мора да продолжат и по изборите

А1он
Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, оствари средба со претставници на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), Овен Паун, директор на ИРИ, Олин Ветингтон,