lazni vesti

Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Казни ако ширите лаги дури и да не сте знаеле – како да се заштитите?

Анита Петровска Рајковиќ
Не сте без одговорност ако споделувате и пишувате се и сешто на социјалните мрежи. Иако во Македонија не постои посебен закон за објавување на невистини,
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Споделувате ли се и сешто на интернет, помагате во ширење лаги – како да се заштитите

Целта на креаторот на лажна информација е да изгледа толку итна, толку потребна да ве натера веднаш да ја споделите. И ќе го сторите тоа
Видео Свет

(ВИДЕО) Видео од позната игрa место од Украина, ТВ објавија, експерти коментираа – лаги на кои наседнаа сите

Дали е за кликови или пак со намера да се рашири дезинформација, ширачите на лажни вести секогаш користат актуелни настани. Настани кои ги следат сите
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Казни ако споделувате лаги на социјални мрежи – затвор, пари, што вели македонскиот закон

Анита Петровска Рајковиќ
Не сте без одговорност ако споделувате и пишувате се и сешто на социјалните мрежи. Иако во Македонија не постои посебен закон за објавување на невистини,
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Киднапер на деца во Скопје, мртви средношколци во парк – наседнавте ли на лажни вести?

Анита Петровска Рајковиќ
Киднапер демне деца околу музичкото училиште во Скопје. Информација споделена на Фејсбук со се фотографија од маж снимен од безбедносни камери од околните објекти. Нема
Македонија

Политичките партии и медиумите главни готвачи на дезинформации и лажни вести во регионот

Ова e ставот кој доминира кај мнозинството Македонци според не толку одамна спроведената анкета на Институтот за комуникациски студии. Но, ова мислење не е само
Видео Македонија

ВИДЕО: Врие од лажни наградни игри, а МВР тешко им влегува во трага на измамниците

Петар Клинчарски
Страниците креирани на „Фејсбук“ кои споделуваат лажни наградни игри имаат за цел да ги измамат граѓаните и да предизивикаат пред се’ финансиска штета, но, и
Свет

Кривична постапка за руската новинарка Овсјаникова која „влета“ во ТВ студио

А1он
Рускиот истражен комитет отвори кривична постапка против поранешната уредничка на Канал еден (Channel One), Марина Овсјаникова, под обвинение за ширење лажни информации за руската армија,
Свет

Мета, Гугл и Твитер ветија поостра борба против лажните вести

А1он
Мета, Гугл, Твитер и Мајкрософт денеска се согласија да заземат построг став против дезинформациите согласно новиот надополнет кодекс на ЕУ, според кој тие може да
Свет

Путин го потпиша законот со кој ќе се гонат авторите на „лажни вести“ за руската армија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој се гонат авторите на „лажни вести“ за војската. Објавувањето на вести, кои руските власти ги сметаат