Лажна вест: Мерко јадел со сила за 27.000 евра за да им помогне на кафеаните

Од:

Интернет-страниците „Лидер“ и „Мквести.мк“ објавија лажна изјава од градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во која наводно тој се правда за потрошените пари за репрезентација. Двата портали ја пренесуваат изјавата, иако е објавена од сајт за сатира и не е дадена од градоначалникот.

И порталот „Прессингтв“ објави вест со наслов: „Мерко потрошил 27.000 евра по кафани за да ги помогне угостителите“ и истите цитати, но потоа ја избриша.

Реобјавувањето на веста со наводна изјава на градоначалникот Мерко со која го правда трошењето доаѓа откако порталот „Кооперација.мк“ објави сатирична вест со измислена изјава, категоризирајќи ја во „сатира“.

Би можело да ве интересира

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Франција: Државна агенција ќе се бори против странски напади со лажни вести

Жарко Настоски

Гугл ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ против лажните вести

Заев: Мора да се бориме против лажните вести, тие се страшни

Жарко Настоски

Европски парламент: Српската власт користи дезинформации против опозицијата

Жарко Настоски

Кои се Виктор и Александра: велешани повторно креираат лажни вести во корист на Трамп пред изборите

А1он