Македонија

Политичките партии и медиумите главни готвачи на дезинформации и лажни вести во регионот

Ова e ставот кој доминира кај мнозинството Македонци според не толку одамна спроведената анкета на Институтот за комуникациски студии. Но, ова мислење не е само
Македонија

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите

Светскиот конгрес и фестивал за иновации во медиумите во организација на Интернационалниот прес институт во Виена, денеска и утре е домаќин на преку 300 водечки
Македонија

Стефковски го обвинува МТСП за тенденциозна постапка за одземање на ингеренциите врз „Детска радост“ откако претходно ја разреши директорката

Петар Клинчарски
Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски обвинува дека изминатите денови Министерството за труд и социјална политика започнало тенденциозна постапка за одземање на ингеренциите врз
Македонија

Мнозинството студенти и пензионери подложни на дезинформации – не ги препознваат лажните вести на интернет

Петар Клинчарски
Препознавањето на дезинформации зависи од медиумската писменост. А тоа е прилично слабо кај голем дел од граѓаните. Ова го покажа истражувањето на Институтот за комуникациски
Македонија

ВИДЕО: Македонците стравуваат да не станат сајбер – жртви, а не знаат ни каде да се обратат во случај на измама

Лековерноста на македонските граѓани дека преку наградни игри ќе добијат пари, телевизори, велосипеди, автомобили, без притоа да ги пресметаат ризиците од споделувањето на личните податоци,
Видео Македонија

ВИДЕО: Врие од лажни наградни игри, а МВР тешко им влегува во трага на измамниците

Петар Клинчарски
Страниците креирани на „Фејсбук“ кои споделуваат лажни наградни игри имаат за цел да ги измамат граѓаните и да предизивикаат пред се’ финансиска штета, но, и
Македонија

(ВИДЕО) Лажни наградни игри – кликот за „бесплатна награда“ води до злоупотреба на личните податоци

Петар Клинчарски
Измамниците кои се кријат зад новокреирани страници на „Фејсбук“, под превезот дека се работи за реномирани и добро познати брендови, ги залажуваат граѓаните дека се
Македонија

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски
Високата политичка и институционална корупција во Северна Македонија станува се’ поочигледна и сериозно го „минира“ процесот пред условениот старт на преговорите. Темелните вредности – владеење
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Синот на Ахмети заедно со екс странски советник во Владата на ВМРО ДПМНЕ – ДУИ отворија фирма за струја

Петар Клинчарски
Два месеци откако синот на Али Ахмети влезе во енергетскиот сектор отворајќи ја компанијата за производство на електрична енергија „Тхеас Енергу ДООЕЛ“ во кичевски Зајас,
Економија

Васко Илијевски од АСОМ: Новиот закон за игри на среќа ќе остави на улица 10.000 работници

Петар Клинчарски
Асоцијацијата на спортски обложувалници предупреди дека предлогот на Владата за нови законски измени во Законот за игри на среќа ќе ги натера да стават клуч