borel

Регион

Борел: Реториката на поделби во 2021 година го попречи патот на Западен Балкан кон ЕУ

А1он
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, изјави дека порастот на потезите и реториката на поделби низ Западен Балкан во 2021 година ги попречи напорите за
Свет

Борел: Агресија на Русија против Украина ќе резултира со политички и економски последици

А1он
Секоја агресија против Украина нема да помине без политички последици и високи економски трошоци за Русија, изјави денеска во Европскиот парламент високиот претставник на ЕУ
Регион

Тензија меѓу Борел и Курти за заедницата за српски општини на Косово

А1он
Попладнево во Брисел се одржа четвртиот Совет за стабилизација и асоцијација (ССА) помеѓу ЕУ и Косово, на површина излезе несогласувањето помеѓу двете страни за прашањето
Свет

Борел: Кандидатите за членство во ЕУ ​​да работат на реформи во клучните области

А1он
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави дека потенцијалните кандидати за членство во ЕУ треба да работат на реформи во клучните области за побрза интеграција.
Регион

Борел: Само дијалогот под медијаторство на ЕУ е решение за Србија и Косово

А1он
Земјите членки на ЕУ разговарале за ситуацијата на Западeн Балкан на ниво на министри за надворешни работи, повториле дека само дијалогот под медијаторство на ЕУ
Регион

Борел ги повика Вучиќ и Курти во Брисел на нова рунда преговори

А1он
Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда
Регион

Стано: Реакцијата на Борел за Косово се однесува на поширокиот контекст, не на полициската операција

А1он
Портпаролот за надворешна политика на Европската комисија, Петер Стано, даде објаснувања за изјавата на Борел за инцидентите на северот од Косово, истакнувајќи дека целта не