borel

Свет

Борел: Ако Белорусија прифати руско нуклеарно оружје, тоа е неодговорнa ескалација

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел оцени денеска дека доколку Белорусија прифати руско нуклеарно оружје, тоа би значело неодговорна ескалација
Регион

Борел: Во анексот јасно е напишана обврската на Приштина веднаш да создаде ЗСО

А1он
Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека во анексот на договорот, договорен во Охрид, јасно пишува дека Приштина се обврзува
Регион

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

А1он
Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел, оцени дека очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се насочени
Регион

ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

А1он
Во Охрид почна средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ
Македонија

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија и
Свет

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

А1он
Европската унија секогаш ставаше јасно до знаење дека одговорните за незаконската агресија врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави вечерва во
Македонија

Борел: Македонскиот како еден од официјалните јазици во ЕУ е реалност

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска имаше средба со Жозеп Борел, висок претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика
Македонија

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов
Со менувањето на Уставот и со пристапувањето во ЕУ, македонскиот идентитет нема да се загуби, порача високиот претставик на ЕУ за надворешни работи и безбедносна
Македонија

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје

А1он
Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји вечерва пристигнаа во Скопје, а на скопскиот
Македонија

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски
Високата политичка и институционална корупција во Северна Македонија станува се’ поочигледна и сериозно го „минира“ процесот пред условениот старт на преговорите. Темелните вредности – владеење