borel

Македонија

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов
Со менувањето на Уставот и со пристапувањето во ЕУ, македонскиот идентитет нема да се загуби, порача високиот претставик на ЕУ за надворешни работи и безбедносна
Македонија

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје

А1он
Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји вечерва пристигнаа во Скопје, а на скопскиот
Македонија

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски
Високата политичка и институционална корупција во Северна Македонија станува се’ поочигледна и сериозно го „минира“ процесот пред условениот старт на преговорите. Темелните вредности – владеење
Свет

Борел најави санкции против руските медиумски организации

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел денеска најави дека ќе достави до земјите-членки на Унијата список со предлози за санкционирање на речиси
Свет

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

А1он
Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај“, како одговор на палестинските напади вчера и
Регион

Милановиќ: Борел не третира како да сме ретардирани

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, за време на конференцијата што се одржа по средбата со претседателката на Унгарија, Каталин Новак, изјави дека високиот претставник на
Свет

Борел: Руските воени злосторства нема да поминат неказнето

А1он
Високиот претставник на Европска Унија, Жозеп Борел денеска изјави дека „руските воени злосторства нема да поминат неказнето“, како и оти ЕУ ќе продолжи да ја
Свет

Борел: Талибанците да ја поништат одлуката за забрана на жените да работат во невладини организации

А1он
Министрите за надворешни работи на 12 земји и високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел, денеска изразија сериозна загриженост поради фактот што талибанците им забранија