identitet

Македонија

Писмо за пратениците од Османи: Отворете го Уставот, одговорно тврдам дека го зачувавме македонскиот идентитет

Орце Костов
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи им испрати писмо на пратениците во Собранието во кое им сугерира да гласаат за отворање на Уставот потенцирајќи им
Македонија

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов
Со менувањето на Уставот и со пристапувањето во ЕУ, македонскиот идентитет нема да се загуби, порача високиот претставик на ЕУ за надворешни работи и безбедносна
Македонија

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов
Пратеникот на бугарската партија ГЕРБ, Тома Биков смета дека во новата геополитичка реалност во која Македонија ги почнала преговорите за влез во ЕУ, антибугарската теза
Македонија

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

А1он
Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Северна Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелноста од страна на ЕУ може да има последици