bugari

Македонија

Во Уставот ќе влезат 3.500 Бугари, но не и 6017 Торбеши: Реакција на етничката заедница која има и тројца пратеници

Орце Костов
Работната група за предлагање уставни амандмани, предложи и изгласа документ за менување на Уставот со кој ќе се вметнат шест народи, но меѓу нив нема
Македонија

Нова провокација од Радев: Кога ќе ги впишете сонародниците на Гоце Делчев во Уставот, тогаш ќе станете демократска држава

Орце Костов
Раководството на Македонија треба да ги убеди своите граѓани, а не Бугарија, дека гради демократска држава во која бугарските клубови не се палат и во
Македонија

ВИДЕО: Снимката ништо не докажува – мора да се утврди кој кого тепа, вели адвокатот на обвинетиот за тепањето на Пендиков

А1он
Заврши денешното рочиште за судењето за Илија Спасески, еден од обвинетите за претепувањето на Христијан Пендиков Оштетениот Христијан Пендиков не присуствуваше затоа што треба да
Регион

Туристи од Ќустендил одбиле да патуваат во Скопје оти се плашеле од каменување

Орце Костов
Туристичкото друштво „Осогово“ од Ќустендил го откажа патувањето во Македонија и Скопје поради наводно тензичната ситуација и односот кон Бугарите, соопшти бугарското национално радио БНТ.
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: Во Македонија учиме изменета и фалсификувана историја во која Бугарите се фашисти

Орце Костов
Охриѓанецот Христијан Пендиков кој беше претепан во родниот град наводно поради бугарската самосвест, во првото појавување во јавноста, во интервју за БТВ рече дека сонува
Македонија

Османи побарал средба со македонските Бугари во најбрз можен рок

Орце Костов
Средба со претставниците на македонските Бугари побарал македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, a барањето доаѓа само една недела откако еврокомесарот за проширување Оливер
Македонија

(ВИДЕО) Румен Радев од Брисел: ЕУ да воведе мониторинг за да се гарантираат правата на Бугарите во Македонија

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев на вонредниот состанок на Европскиот совет што ќе се одржува денеска и утре во Брисел ќе го отвори прашањето за зголемената
Македонија

(ВИДЕО) Стоп за Бугарите кои ја чествувале Мара Бунева: Не сум тргнал да убијам никого во Скопје

Орце Костов
Тројца бугарски државјани по расправијата со македонските полицајци беа приведени од полицијата на граничниот премин Деве Баир, а на дел од останатите не им беше
Македонија

(ВИДЕО) Инцидент на Деве Баир: Приведени тројца Бугари по турканицата со македонската полиција

Орце Костов
Тројца бугарски државјани по расправијата со македонските полицајци беа приведени од полициjaта на граничниот премин Деве Баир. По неколку часовно чекање поради пад на системот,
Македонија

Однесени во полиција: Ме приведоа поради најавите за цивилни стражи на гробот на Гоце Делчев

Орце Костов
Неколку лица, меѓу кои и активистот Драган Угриновски се повикани поради најавите за цивилни стражи на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ и