bugari

Македонија

Радев се сретна со битолските Бугари од центарот за култура „Иван Михајлов“

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола. Тој изјави дека „македонските Бугари во Република Северна
Магазин

Бугарите годинава ќе пуштат срце, планираат да потрошат скоро цела една плата на летниот одмор

А1он
Плановите за летување оваа година се најважни за Бугарите, Романците и Летонците, кои се наоѓаат на првите три места според рангирањето на трошоците кои планираат
Македонија

Македонски Бугари: Македонците со двојно државјанство можат да гласаат на бугарските избори

А1он
Целосно ги демантираме лажните информации дека македонските државјани кои поседуваат и бугарски државјанства нема да можат да го искористат своето право на глас на претстојните
Македонија

Нападнатиот Ѓорѓиев: Не е за долг, но досега никој не ме тепал ни што сум Бугарин, можеби е нарачател за да се испровоцираат Бугарите

Габриела Димковиќ-Мишевска
Струмичанецот Митко Ѓорѓиев кој вчера даде различни изјави во два медиуми во врска со физичкиот напад во центарот на градот при што во едната вели