evropratenik

Македонија

Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски, познат по антимакедонските ставови и еден од најгласните поддржувачи на ветото кон Македонија, му порача на министерот Бујар Османи дека Бугарија нема
Свет

Војната ќе трае додека Путин не биде мртов или уапсен вели украински пратеник

А1он
Дмитрo Наталука, пратеник во украинската Врховна Рада кој сега е дел од одбраната на Киев, изјави дека војната во Украина ќе трае се додека рускиот
Регион

Во Брисел уапсен европратеник од Златна зора, во Грција треба да лежи 13 години во затвор

А1он
Грчкиот европратеник Јоанис Лагос, поранешен член на неонацистичката партија Златна зора, денеска е уапсен во Брисел, откако синоќа му беше одземен пратеничкиот имунитет, тврдат извори
Свет

Кандидат од Нова Демократија за европратеник под истрага за корупција во ЕУ

А1он
Европското тело за борба против корупција, ОЛАФ, потврди за весникот „Нова Европа“ дека Манолис Кефалојанис, е сѐ уште под истрага за измама и нерегуларности во