Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Од:

Европратеникот Ангел Џамбаски, познат по антимакедонските ставови и еден од најгласните поддржувачи на ветото кон Македонија, му порача на министерот Бујар Османи дека Бугарија нема да прави компромиси со историската вистина.

dobivaj vesti na viber

Џамбаски беше испровоциран од интервјуто на Османи за македонска национална телевизија во која министерот за надворешни работи откри дека наративот во историската комисија наметнал мултиперспективност на погледите, односно две верзии на историските толкувања.

„Таа перспектива може да се стави во учебниците, но само доколку се одобри од страна на комисијата, а таа е автономна и нема рокови. Сите овие шпекулации дека Бугарија ќе ни наметне нешто се неточни и никој нема да ни ги земе книгите“, рече ОСмани.

Џамбаски порача дека не може да се претстават две верзии на историјата бидејќи таа била само една.

„Бугарија нема да прави компромиси со историската вистина. А таа господине Бујар Османи е дека Самуил е бугарски цар, а Гоце Делчев е Бугарин. А, ВМРО секогаш се бореше за ослободување на Бугарите во Македонија. Не може да се претстават две верзии на историјата, бидејќи таа е една, наша, заедничка, за која има милиони сведоштва и за која зборуваме во Договорот за добрососедство. Сите други толкувања се недозволиви и ја поддржуваат лагата на македонизмот“, напиша Џамбаски на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот

Османи за ситуацијата во Полска: Во консултации сме со сојузниците од НАТО

Османи дознал кој го финансира клубот во Благоевград, но не кажа кој ги финансира клубовите во Битола и Охрид

Орце Костов

Османи – Милков: Не треба да дозволиме провокациите на поединци и групи да ги загрозат добрососедските односи

Османи: Лага е веста дека ќе бидам сменет од функцијата министер, последниот збор го има Али Ахмети

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи во Виена ги претстави приоритетите за претседавањето со ОБСЕ во 2023 година