makedonci

Свет

Србинка во Швајцарија паднала од мост висок 30 метри, уапсени се двајца мажи по потекло од Македонија

А1он
Србинка (24) успеала да преживее пад од височина од 30 метри откако под неразјаснети околности паднала од мост по сообраќајна несреќа во Швајцарија. Уапсени се
Македонија

Селаковиќ на одбележување на Кумановската битка: Никој меѓусебно не се разбира како Србите и Македонците

А1он
Српскиот министер за труд, вработување, ветерани и социјални прашања Никола Селаковиќ денеска крај Куманово, на одбележувањето на 111-годишнината од Кумановската битка од Балканските војни, истакна
Македонија

Македонците од Албанија за пописот: Од кога сме родени знаеме што сме, Бугари ниту имало ниту ќе има

А1он
Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она што сме, а за Бугари тоа е само идеја
Македонија

Софија праќа лекари во Мала Преспа: „Министерката Габриел сака да ги побугари Македонците во Пустец“

Орце Костов
Македонското друштво „Илинден“ од Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во областа Мала Преспа како бугарско, во однос
Македонија

Македонци и Грци се здружиле да го изгаснат запаленото возило на Срби во Грција

Анита Петровска Рајковиќ
Во мака се познаваат пријателите – вели една стара поговорка. На семејство од Белград, Србија му се запалил автомобилот додека се враќале од море. Автомобилот
Македонија

Осум Македонци се пишале Албанци за да се вработат во општина Куманово

Орце Костов
Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски од денес ќе им биде претпоставен на осуммина нови административци кои на конкурсот за вработување конкурирале како етнички Албанци
Регион

Во Србија опаѓа бројот на Македонци, според РЗС на пописот само 14.767 лица се декларирале како Македонци

А1он
Во Србија според резултатите од пописот одржан во 2022 година, објавени денес на сајтот на Републичкиот завод за статистика (РЗС) живеат 6.647.003 лица, од кои
Македонија

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски во присуство на американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер држеше лекции по современи уставни системи споредувајќи ги уставните уредувања во Бугарија и регионот
Македонија

Османи им испрати печки на дрва на Македонците во Албанија, ќе им достави и булдожер за чистење снег

Орце Костов
Првиот дел од помошта за Македонците од Албанија во која се вклучени училишен прибор и печки на дрва денеска се упати кон Пустец и Голо
Македонија

Васил Стерјовски: Македонците во Албанија се уценети од Софија да се попишат како Бугари

Орце Костов
Бугарското здружение „Просперитет“ од Голо Брдо, Албанија кое го предводи извесен Хаџи Пируши, побарало итна средба со претседателот Румен Радев затоа што бугарското малцинство имало