albanci

Свет

Би-Би-Си: Британија им плаќа на албанските затвореници да се вратат дома

А1он
Албанските власти потврдија дека повеќето од нивните државјани кои оваа година биле насилно вратени дома од Обединетото Кралство биле осудени за кривично дело. Би-Би-Си разговараше
Македонија

Осум Македонци се пишале Албанци за да се вработат во општина Куманово

Орце Костов
Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски од денес ќе им биде претпоставен на осуммина нови административци кои на конкурсот за вработување конкурирале како етнички Албанци
Регион

Албанските граѓани без виза ќе патуваат во Кина

А1он
Албанските граѓани ќе можат да патуваат во Кина без визи според договорот потпишан меѓу двете земји, јави Албанската радио-телевизија, повикувајќи се на објава на албанскиот
Регион

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, во својот говор во албанскиот Парламент порача албанските пратеници да ги остават настрана политичките разлики и поинтензивно да работат во борбата
Регион

Ирански хакери објавија податоци за возачките дозволи на албанските граѓани

А1он
Ирански хакери од групата „Татковинска правда“ продолжуваат со објавување податоци, до кои дојдоа по кибер-нападите на албанските владини системи. Во документот објавен на Телеграм сега
Регион

Еуроактив: 30 отсто од албанските граѓани се иселиле, 12.000 млади луѓе заминале во Британија со моторни чамци

А1он
Според податоците објавени од Форбс, албанските граѓани ја сочинуваат третата по големина дијаспора во светот, со околу 30 отсто од родените во земјата, кои сега
Свет

Дејли Телеграф: Подобрени временски услови и нов бран Албанци со гумени чамци преку Ла Манш

А1он
Британски „Дејли Телеграф“ продолжува со написи за бранот албански мигранти кој не стивнува. Временските услови се подобруваат а со тоа се очекува зголемување на бројот
Регион

Хакери од Иран објавија податоци за 105 илјади осомничени Албанци

А1он
Групата хакери финансирана од Иран за кибер-напади врз Албанија, продолжува да објавува чувствителни податоци добиени од погодените системи. Групата „Татковинска правда“ денеска објави податоци од
Свет

Италијанските карабиниери фатија Албанци кои одгледувале „трева“ во оранжерии кај Милано

А1он
Големо количество марихуана одгледувана од албански државјани е запленета во Италија, а тоа ја зголеми загриженоста на италијанските власти дека оваа пракса станува попрофитабилна за
Регион

ВИДЕО: Нова снимка и нови тензии – Албанци го запалија српското знаме во Србија и го развеаја албанското

А1он
На социјалната мрежа ТикТок се појави видео на кое се гледа како неколкумина Албанци го палат српското знаме, според нивното тврдење некаде кај Прешево, а