vraboteni

Македонија

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов
Вработените во сите подружници на Македонска пошта денеска организираат протест за да го изразат револтот и загриженоста за иднината на компанијата и за зачувување на
Македонија

Во медиумите во Македонија работат 2.100 луѓе, 20% од редовно вработените се во онлајн медиуми

Орце Костов
Во медиумите во Македонија работат околу 2.100 луѓе, распоредени на 3.146 работни позиции, покажа повеќемесечното истражување спроведено во текот на 2023 година. Самиот попис на
Македонија

Синдикатот бара повеќе кадар во Клиничка болница Тетово, недостигаат 400 вработени

Орце Костов
Дел од вработените во Клиничка болница Тетово и Здравствен дом кои се членови на Независен Медицински Синдикат (НМС) по повод вчерашниот ден на здравјето денеска
Македонија

Меџити ќе го критикува Бесими: Седум месеци договарам да се вработат сите што се на определено

Орце Костов
Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити на новинарско прашање во однос на ветувањето дека ќе бидат вработени сите што се на определено, но и поради
Македонија

Осум Македонци се пишале Албанци за да се вработат во општина Куманово

Орце Костов
Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски од денес ќе им биде претпоставен на осуммина нови административци кои на конкурсот за вработување конкурирале како етнички Албанци
Економија

Предлогот на МФ за измените на Законот за игри на среќа е целосно неприфатлив

А1он
Во врска со денешниот апел на Министерството за финансии упатен на Собранието на РСМ, за побрзо да се усвојат од нив предложените измени на Законот
Економија

ССМ: Работодавачите од приватниот сектор да исплатат регрес за годишен одмор

А1он
Исплатата на регресот за годишен одмор воспоставена со Општиот колективен договор (ОКД) за приватниот сектор од областа на стопанството е задолжителна за работниците и треба
Свет

Новинската агенција Франс прес ќе избрка 125 вработени

Извршниот директор на француската новинска агенција Франс прес, Фабрис Фрис денеска објави план кој предвидува укинување на 125 работни места во следните пет години. Согласно