plata

Македонија

Битиќи: Ќе им ги зголемиме платите на судиите кога граѓаните нема да чекаат по шест години за своите предмети

Орце Костов
Усогласувањето на платите на вработените во јавниот сектор ќе биде во септември, а не во март, како што е договорено со Општиот колективен договор. Минималната
Македонија

Матични лекари: Не бараме покачување на платите од 78 отсто, туку приближно 10 проценти

Орце Костов
Здружението на приватни Лекари на Македонија (ЗПЛРМ) го поздравува покачувањето на платите на здравствените работници во јавното здравство, но истовремено изразува разочарување што тие се
Економија

На почетокот на наредната година минималната плата ќе се зголеми за најмалку 10 отсто, вели Бектеши

А1он
На почетокот на наредната година минималната плата ќе се зголеми за најмалку 10 отсто, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Инфлацијата во делот на
Македонија

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов
Стотина вработени во судската администрација и членови на Независните синдикати на државна администрација и на судска служба протестираа пред Владата и пред Министерство за правда
Економија

Покачување од 12,55 отсто на платите во јавниот сектор: Синдикатите и Владата блиску до договор

Орце Костов
Инфлацијата од 14,5 отсто за 2022 година да биде основен параметар за зголемување на платите во јавниот сектор рече по седницата на економско-социјалниот совет во
Економија

Синдикатите на преговори: Работникот бара 100 евра покачување, а не 600 денари како што нуди Владата

Орце Костов
Синдикатите влегоа на преговори во Владата за платите на државната администрација, но немаат преголеми очекувања за приближување на ставовите затоа што наспроти залагањето на министерот
Македонија

Избрана помошничка на Груби за плата од 70.052 денари: Професорка од тетовскиот универзитет ќе го координира проектот на „Бехтел и Енка“

Орце Костов
Професорката од Државниот универзитет во Тетово, д-р Семијал Хасани Зибери е избрана за помошник на Артан Груби, главниот и одговорен координатор на проектот за изградба
Економија

Ново барање на газдите: Да ни се намалат придонесите за плати за да не мора да увезуваме работници од Непал и Турција

Орце Костов
Стопанската комора на Северозападна Македонија побара нови мерки од Владата во насока на ублажување на одливот на работна сила во регионот. – Приоритет треба да