plata

Економија

Просечната плата во мај 26.390 денари, највисоки платите во ИТ, финансиите и фармацијата

А1он
Просечната исплатена плата во мај годинава изнесува 26.390 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,4 отсто во однос
Економија

Машиновозачите бараат изземање од ограничувањето на исплата на надоместоците на плата

А1он
Синдикатот на машиновозачите бара машиновозачите да бидат изземени од владината одлука со која се ограничува исплатата на надоместоци и додатоци на плата во вонредна ситуација.
Економија

Ангеловска: Рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката минимална плата

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција рече дека се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката од
Македонија

Претседателот, сите министри, пратеници, судии, обвинители, директори ќе земаат минимална плата од 14.500 денари

А1он
Владата ја донесе Уредбата за определување минимална плата од 14.500 денари за сите министри, пратеници, судии, обвинители, директори и сите други избрани, именувани и назначени
Економија

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи до јули 2020

А1он
Мерката за поддршка на работодавачите од приватниот сектор за 14.500 денари плата по вработен може да ја користат и управителите и сопственици на бизнисите вработени
Економија

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

А1он
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска реагира на начинот на кој е донесена уредбата со која на корисниците на буџетски средства им
Економија

Менаџментот на Тутунски комбинат од Прилеп ќе зема минимална плата, разликата ќе биде донирана на сметката за солидарност за КОВИД 19

А1он
Одборот на директори на Тутунскиот кобинат АД Прилеп донесе одлука во април целиот менаџмент во компанијата да земе минимална плата во висина од 14.500 денари.