porodilno otsustvo

Македонија

Апсења за измама во Прилеп: Осомничените фиктивно вработувале бремени жени и переле пари

Орце Костов
Денес од раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Управата за финансиска полиција
Македонија

Мајчинско отсуство од пет и родителско од четири месеци предвидува новиот Предлог закон за работни односи

Орце Костов
Новиот Предлог закон за работни односи наместо досегашното породилно отсуство, предвидува поделба на мајчинско, татковско и родителско отсуство. Министерката за труд и социјална политика Јованка
Македонија

Предлогот за продолжено породилно отсуство до 12 месеци ќе биде на јавна дебата во јуни

А1он
Регулирањето на породилното отсуство е дел од новиот системски закон за работни односи, кој во оптимистичка варијанта во првична драфт верзија треба да биде готов
Македонија

Заев вети: Владата ќе ги разгледа барањата на мајките кои користеа породилно отсуство

А1он
Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе одговори во најкус можен рок.
Македонија

Шахпаска и Филипче на средба со родителите: Градинките имаат капацитет за безбедна и целосна грижа за децата

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче вечерва во Владата се сретнаа со дел од родителите, кои ја
Македонија

Жените чие породилно отсуство завршило меѓу 11 и 17 март се ослободуваат од работа

А1он
Владата денеска го прифати предлогот од Министерството за труд и социјална политика во однос на опфатот на мајките чиешто платено отсуство од работа поради нега
Македонија

Влада: Платеното породилно отсуство продолжува да важи додека траат времените мерки

А1он
За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата на Република Северна Македонија донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните
Економија

Бизнис жени: Продолженото породилно отсуство може да го уназади вклучувањето на жените на пазарот на труд

А1он
Здружението на бизнис жени смета дека иницијативата за зголемување на породилното отсуство на 18 месеци може да има негативни импликации и да го уназади процесот
Македонија

Граѓанската организација „Една Може“ со оценка за продолжувањето на породилното отсуство

А1он
Граѓанската организација за еднородителски семејства „Една Може“ смета дека со предлогот за продолжено породилно отсуство се отвора можноста за зголемување на ограничувањата на понуди за