perenje pari

Македонија

Апсења за измама во Прилеп: Осомничените фиктивно вработувале бремени жени и переле пари

Орце Костов
Денес од раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Управата за финансиска полиција
Македонија

Петмина ќе одговараат за перење пари за спомениците за Скопје 2014

Орце Костов
Предметен јавен обвинител кој постапува во предметот познат во јавноста под кодно име „Феникс“ до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против пет
Македонија

Акција „Синџир“: 28 фирми переле пари и затајувале данок – испрале над седум милиони евра

Анита Петровска Рајковиќ
Врз основа на досегашните предистражни дејствија и доставената кривична пријава од Управата за финансиска полиција, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран
Македонија

Тодоровиќ потпишувал и група од 15 лица переле пари преку Италија – со Воинот на коњ, лавовите проневериле над 16 милиони евра

Анита Петровска Рајковиќ
Јавното обвинителство на прес-конференција ги објави деталите по апсењето на ексградоначалникот на општина Центар,  Владимир Тодоровиќ, кој е обвинет за злоупотреба на службената положба, а
Македонија

„Бучим“ ги отфрла наводите за перење пари и корупција, групацијата вклучена во борбата против корупција

„Солвеј инвестмент груп“, сопствениците на рудникот „Бучим“ во Македонија, тврдат дека нивната групација е цел на дезинформации во интернационалните медиуми по објавите дека во периодот
Македонија

Сопствениците на „Бучим“ дел од меѓународен скандал за перење пари, 1,9 милијарда долари преместени во сомнителни фондови

Маја Илиевска-Пачемска
Компанијата „Солвеј инвестмент груп“, сопственик на рудникот „Бучим“ кај нас, е дел од меѓународен скандал за перење пари за кој веќе две недели објавуваат повеќе
Македонија

Обвинети двајца поранешни државни функционери, проневериле и переле пари од ИПА фондовите

А1он
По спроведена истрага од меѓународни рамки во која беа вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и
Македонија

Обложувалниците реагираат на наводите за перење пари: ДКСК го урива кредибилитет на цела гранка

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) реагира на наводите на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за наводно „перење на пари“ и злоупотреба
Регион

Корупцијата и организираниот криминал и натаму цветаат во Албанија, вели извештај на Стејт департментот

А1он
Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран криминал и