evropol

Регион

Во акција на Балканот уапсени 382 лица, осомничени за трговија со луѓе, дрога и оружје

А1он
Европол денеска соопшти дека во рамки на меѓународна операција на крајот на минатиот месец биле уапсени 382 лица, осомничени за трговија со дрога, луѓе и
Свет

„Европол“: Драматично зголемување на нападите врз банкомати

А1он
Бројот на напади на банкомати во Европа драстично расте, утврди „Европол“. Видовите на употребените експлозиви се исто така сè помоќни и опасни, изјави портпаролката на
Регион

Катрин де Бол: Трикратно зголемување на размената на информации меѓу Бугарија и Европол

А1он
Извршната директорка на Европол, Кетрин де Бол, која е во посета на Бугарија, беше примена од преодниот вицепремиер и министер за внатрешни работи Иван Дерменџиев,
Свет

Европол предупредува на опасноста украинските бегалци да станат жртви на мрежите за трговија со луѓе

А1он
Европол предупреди на ризикот украинските бегалци да станат жртви на мрежите за трговија со луѓе во Европска Унија и ги повика земјите што ги примаат
Свет

Во акција на Европол уапсени 29 луѓе поради криумчарење мигранти

А1он
Полицијата на Италија, Албанија и Грција денеска уапси 29 лица под обвинение дека заработиле неколку стотици милиони евра криумчарејќи мигранти од Турција во Европската унија,
Свет

Европол соопшти дека се уапсени седум опасни кибер-криминалци

А1он
Од февруари до денеска се уапсени седум кибер-криминалци поврзани со хакерската група Ревил, поради неколку илјади опасни кибер-напади, соопшти Европол. Осомничените, од кои двајца биле
Свет

Европол уапси 150 лица во девет земји за недозволена трговија преку „темната мрежа“

А1он
Во меѓународна полициска операција во повеќе земји од светот уапсени се 150 осомничени лица за купување или продажба на нелегална стока преку Интернет, како дел
Свет

Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

А1он
Припадниците на шпанската национална полиција и полицијата на Барселона, со поддршка од Европол разбија организирана криминална група која се занимавала со имотни деликти, илегална имиграција
Свет

На Европол му требаат повеќе податоци за да се справи со шверцувањето мигранти, предупредуваат ревизорите

А1он
Агенцијата на ЕУ за спроведување на законот, Европол не го исполни својот потенцијал за отстранување мрежи за шверцување мигранти, бидејќи ги нема сите потребни информации,