hakeri

Свет

Мајкрософт: Руски, кинески и ирански хакери се мешаат во изборната кампања во САД

А1он
Мајкрософт синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од
Свет

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он
Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата година, биле украдени од страна на
Свет

Кинеските хакери ги напаѓаат компјутерските мрежи на Ватикан

А1он
Кинеските хакери во последните неколку месеци извршиле серија кибер напади врз компјутерските мрежи на Ватикан, наведува весникот „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на податоци на американската
Македонија

Пепељугоски: Нема да ме чуди ако хакери упаднат кај премиерот или претседателот, институциите немаат софтвери за заштита од хакерски напади

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Нема да ме чуди доколку овие или сосема други т.н. хакери се осмелат да влезат дури и во канцеларијaта на премиерот, претседателот или на друга
Македонија

Извршителите следна мета на македонските хакери: Вие сте на ред, спремете се

Искра Манојлоска
Македонската група на анонимни хакери преку Твитер најави дека извршителите ќе бидат следна мета на нивните напади. „Извршители – убијци – вие сте на ред,
Македонија

Хакерите таргетираат нови сајтови за пробивање, министерствата проверуваат какви податоци им се одземени

Кристијан Ландов
Хакирањата на веб страните од Министерството за здравство и Министерството за образование и наука се пријавени во полицијата, која сега се обидува да пронајде кој
Македонија

Македонски хакери ги срушија сајтовите на Дуа Липа и Рита Ора

Искра Манојлоска
Официјалните интернет страници на пејачките со албанско потекло Дуа Липа и Рита Ора се хакирани од македонската група „АнонОпсМКД“. Анонимните македонски хакери неодамна се појавија
Свет

Хакери нападнаа неколку големи француски компании

А1он
Неколку француски компании, меѓу кои и осигурителната компанија ММА, во моментов се цел на компјутерски напади, јави дописникот на МИА. ММА претрпе обид за злонамерно
Свет

Брокеншир: Обидот на руските хакери да украдат истражувања за Ковид-19 е неприфатлив

А1он
Британскиот министер за безбедност, Џејмс Брокеншир денеска оцени дека обидот на руските хакери да украдат истражувања за вирусот Ковид-19 е целосно неприфатлив. Тој додаде дека,