hakeri

Свет

Украински хакери тврдат дека упаднале во електронската пошта на баран руски шпион

А1он
Украински хакери тврдат дека упаднале во е-поштата на руски воен шпион кој го бара ФБИ за хакирање на кампањата на Хилари Клинтон и другите американски
Свет

Големи хакерски напади врз германски институции, осомничена е Русија

А1он
Германија деновиве е изложена на големи хакерски напади. Цели се министерствата, полицијата и страниците на покраинските институции. Според Јавното обвинителство, постојат индиции за проруска позадина
Свет

„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

А1он
Британски „Гардијан“ денеска ги објави протечените „Вулкан датотеки“, кои сведочат за работен план за зајакнување на руските капацитети за сајбер војна. Се вели дека илјадници
Свет

Гардијан: Откриен хакерски тим кој влијаел на изборите во повеќе од 30 земји

А1он
Тим израелски хакери кои во последните 20 години влијаеле на резултатите на повеќе од 30 избори ширум светот, користејќи хакирање, саботажа и автоматизирани дезинформации на
Свет

Хакери го прекинаа телевизискиот говор на Раиси на годишнината од иранската револуција

А1он
На одбележувањето на 44-годишнината од иранската револуција во Техеран, антивладините хакери накратко го прекинаа телевизиското обраќање на претседателот Ебрахим Раиси. Раиси, чија тврдокорна влада беше
Свет

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

А1он
Хакерски тим поддржан од иранската влада наводно украл и објавил приватни податоци за клиенти кои му припаѓаат на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, соопштија денеска
Свет

Хакери на ФБИ упаднале во мрежата на криминална група и спречиле план да ограбат 300 жртви

А1он
Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) денеска објави дека тајно ја хакирало бандата Hive и го спречило нивниот план да откупат повеќе од 300 жртви
Регион

Ирански хакери повторно во напад, објавија банкарски податоци на албански функционери

А1он
Иранските хакери од групата „Татковинска правда“, денеска објавија нови информации за функционери во албанските министерства и државни институции. Во содржината објавена на мрежата Телеграм ги
Свет

Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за справување со епидемијата на коронавирусот

А1он
Кинески хакери од 2020 година украле десетици милиони долари американска помош наменета за надминување на пандемијата на Ковид-19, соопшти американската Тајна служба. Тајната служба го